Astronomové našli nejvzdálenější planetu Sluneční soustavy. Její oběžná dráha je zatím záhadou

Věda a technika 19. prosince 2018 | 09:46 — Lukáš Bauer
Vědci objevili nejvzdálenější planetu v naší Sluneční soustavě. Než však dokáží určit její přesnou oběžnou dráhu, může to trvat i několik let. Miniaturní planetka se nachází ve vzdálenosti 120 astronomických jednotek od Země.
Nejvzdálenější těleso v naší soustavě má extrémní oběžnou dráhu / Internet

Nejvzdálenější planetka v Sluneční soustavě se nachází přibližně ve vzdálenosti 120 astronomických jednotek od Země. Toto unikátní těleso má extrémně dlouhou oběžnou dráhu a vědcům bude trvat ještě několik let, než ji dokáží přesně zmapovat.

Miniaturní planetka, kterou nazvali Faro (Vzdálená), se se pohybuje na samém okraji Sluneční soustavy a její vzdálenost od nás je 120krát větší než vzdálenost mezi Zemí a Sluncem.

Vědci tuto planetu objevili teprve nedávno a její přesnou oběžnou dráhu zatím neznají. Dosud byla za nejvzdálenější těleso považována trpasličí planetka Eris, která je vzdálena oproti Faro pouhých 96 astronomických jednotek.

O novém objevu informovali v pondělí pracovníci Centra malých planetek Mezinárodní astronomické unie (MPC IAU). Faro je od nás tak daleko a pohybuje se tak pomalu, že bude trvat ještě několik let, než se bude dát určit její oběžná dráha.

Objektem v takové vzdálenosti od Slunce však může trvat oběh kolem naší hvězdy i více než tisíc let. Dále čtěte: (Gigantického prehistorického žraloka vyhubil nejspíše výbuch supernovy).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje sezónu

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i...

Čtyři tipy, kde strávit v Čechách nezapomenutelné...

Irsko: Neuvěřitelně zelená země, kterou si zamilujete na...

Tipy na skvělou dovolenou pro aktivní seniory

Užijte si na cestách i pořádnou porci zábavy. Přehled...

Zavřít reklamu