Vědci vyvinuli zcela nový druh betonu. Stane se stavebním materiálem budoucnosti?

Věda a technika 24. prosince 2018 | 10:14 — Lukáš Bauer
Vědci z britské univerzity představili zcela nový druh výroby betonu. Tento nejpoužívanější stavební materiál na světě smíchali s grafenem a klasickému betonu tím dali zcela nový rozměr. Nový beton je totiž nejen výrazně pevnější, ale také méně zatěžuje životní prostředí.
Nový beton má mnohem lepší vlastnosti / Internet

Nově objevený způsob výroby betonu je založen na jednom z nejpevnějších materiálů na světě, kterým je grafen. Tvoří ho určité uspořádání atomů uhlíku ve velmi tenkých vrstvách. Nový stavební materiál dostal názvev graphcrete, tedy „grafetón“.

Základem Grafetónu je tradičního beton. Vědci však již v prvních fázích jeho výroby do směsi přimíchají grafen, čímž se změní nejen jeho chemické složení na nanoskopické úrovni, ale také jeho vlastnosti.

V porovnání s běžnou betonovu směsí má pevnost tlaku vyšší o 146 procent a v ohybu o 80 procent. Podle jeho tvůrců může být například využit jako alternativní materiál pro problematické části výškových budov.

Jako velkou výhodou nového materiálu vědci uvádějí také velice nízkou zátěž životního prostředí. Grafen totiž snižuje množství potřebného výrobního materiálu na metr krychlový, a proto se při výrobě grafetónu vyprodukuje méně emisí.

Materiál také vyniká tím, že velice dobře odolává průsakům vody, hodí se tedy na spodní části staveb, nebo pro výstavbu v záplavových oblastech. Využití grafenu je stále častější, přitom tento materiál byl vyroben teprve nedávno (čtěte: Čína vyslala sondu k nebezpečné odvrácené straně Měsíce. Bude provádět speciální výzkum).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Karel Schwarzenberg: Co přinese zánik Sociální demokracie v Čechách?

Jak vyleštit zašlý porcelán, abyste mu neuškodili? S těmito...

Akvárium ocení nejen alergici. Stane se ozdobou každého...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se...

Zbylou nať a bylinky nevyhazujte, v zimě se budou hodit pod...

Zavřít reklamu