Astronomové zachytili unikátní vesmírnou událost. Na jejím konci bude obrovská termonukleární exploze

Věda a technika 17. prosince 2018 | 09:19 — Lukáš Bauer
Astronomové zachytili jedinečnou vesmírnou podívanou, v podobě kolize dvou hvězd v binárním systému. Tento hvězdný systém, který se nachází pouhých 650 let je tvořen malým bílým trpaslíkem a rudým obrem.
Další 1 fotografie v galerii
Událost zachytil také Hubbleův teleskop / NASA

Astronomové se stali svědky úchvatné vesmírné podívané, když zachytili dvojici hvězd v binárním systému R Aquarii během vzájemné kolize. Na fotografii je vidět malý extrémně hustý bílý trpaslík jak požírá svého souseda, rudého obra.

Tento dramatický okamžik se vědců navíc podařilo zachytit velice blízko Země, a proto je z vědeckého hlediska velice zajímavý. Binární systém R Aquari totiž leží pouze 650 světelných let od Země, což je ve vesmírném měřítku velice malá vzdálenost.

Jedinečné snímky se podařilo astronomům zachytit za pomoci nástroje SPHERE, který je určen pro lov exoplanet. Toto zařízení je součástí velkého teleskopu Jižní evropské observatoře. Událost zachytil také vesmírný Hubbleův dalekohled americké NASA.

Díky SPHERE se podařilo zachytit celou událost v nebývalém detailu. Na fotografiích je vidět velice nestabilní prostředí binárního systému. Rudý obr Mira se ocitl na pokraji svého života a je pohlcován svým menším, ale mnohem hustějším sousedem. Během této události dosahují pulzující hvězdy přibližně tisíckrát většího jasu než Slunce.

Bílý trpaslík, který již vyčerpal většinu paliva pro svou jadernou fúzi nasává materiál z rudého obra, který pak vyvolává obrovské termonukleární exploze. Experti odhadují, že obě hvězdy díky nim ztratily již více než polovinu své hmotnosti. Celá podívaná bude nakonec zakončena obrovskou explozí a obě hvězdy zaniknou. Dále čtěte: (Extrémní sonda Parker poslala zajímavou fotografii z blízkosti Slunce).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herečka Kateřina Brožová přiznala, kdo u ní doma šéfuje

Dokonale čistá koupelna snadno a rychle. Při úklidu si...

Venkovní koberec na terase odolá slunci i dešti. Budete si...

Zbavte se klíšťat z okolí domu. Zaměřte se na jejich...

Několik způsobů, jak zbavit ovoce a zeleninu plísní a...

Jak se starat o dětský bazén, aby voda v něm zůstala čistá...

Sekačka na trávu je užitečný pomocník, ale může být i...

Zavřít reklamu