Sonda InSight, která nedávno přistála, zachytila tajemné zvuky z Marsu

Věda a technika 12. prosince 2018 | 10:30 — Lukáš Bauer
Koncem listopadu na rudé planetě úspěšně přistála americká sonda InSight, která ihned po přistání poslala na Zemi první fotografie. Tato sonda má zkoumat jako první pozemské zařízení planetu Mars pod jejím povrchem. Sonda nyní poslala vesmírnému středisku také tajemné zvuky, které vydává marťanský vítr.
InSight bude zkoumat Mars pod povrchem / Internet

Americká sonda InSight, která koncem listopadu přistála na rudé planetě, aby zahájila podpovrchový průzkum, zaslala na Zemi zajímavou zvukovou nahrávku. Na záznamu je zachycen zvuk větru, který zní podobně jako bublající voda. Nahrávku zveřejnil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Záznam, který pořídily tlakové senzory a seismograf, obsahuje nárazy větru do solárních panelů, které způsobily vibrace celé sondy. Podle údajů senzorů měl vítr rychlost mezi pěti a sedmi metry za sekundu, což na Zemi meteorologové hodnotí jako mírný vítr. Mířil od severozápadu na jihovýchod. Směr odpovídal tomu, jak se v této oblasti pohybovaly prachové víry, které sledovaly přístroje z oběžné dráhy při přistání.

„Zachycení tohoto zvuku bylo zcela neplánované,“ uvedl Bruce Banerdt, šéf výzkumné mise InSightu. „Ale jedním z našich cílů je měřit pohyb na Marsu, což přirozeně znamená i pohyb zvukových vln,“ dodal.

InSight je vůbec první sonda určená k seismickému průzkumu Marsu. Jejím úkolem bude měřit tepelný tok v planetární kůře či zaznamenávat „marsotřesení“, pokud existuje. Na palubě je také radiolokátor pro měření odchylek v rotaci Marsu, což vědcům pomůže zjistit podrobnosti o planetárním jádře.

Experti se domnívají, že sonda může díky citlivým palubním přístrojům potvrdit přítomnost vody tekoucí pod povrchem planety. Samotné pátrání po stopách dávného nebo současného života však cílem sondy InSight není. Dále čtěte: (Čína vyslala sondu k nebezpečné odvrácené straně Měsíce. Bude provádět speciální výzkum).

Témata: sonda, InSight, Mars, vítr, zvuk
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Tip na výlet: Český Grand Canyon prostě musíte vidět na...

Zavřít reklamu