Čína vyslala sondu k nebezpečné odvrácené straně Měsíce. Bude provádět speciální výzkum

Věda a technika 10. prosince 2018 | 12:39 — Lukáš Bauer
Z čínského kosmodromu Si-čchang na jihozápadě Číny odstartovala na misi k odvrácené straně Měsíce čínská sonda Čchang-e 4, kterou na oběžnou dráhu vynesla raketa CZ-3B/G3Z. Informovala o tom během včerejška státní agentura Nová Čína.
Odvrácená strana Měsíce je nebezpečná / Internet

Nová čínská mise k odvrácené straně Měsíce má za cíl podpořit ambice nejlidnatější země světa týkající se vesmírného průzkumu. Sonda s vozítkem má počátkem ledna přistát poprvé v historii letů do vesmíru na odvrácené straně Měsíce. Čínská raketa CZ-3B/G3Z odstartovala z kosmodromu v 19:24 SEČ.

Sonda Čchang-e 4, která dostala své jméno podle bohyně měsíce z čínské mytologie, má s robotickým vozítkem dosednout poblíž jižního pólu Měsíce. Na tomto nebezpečném místě pak robot zahájí svůj výzkum. Žádná sonda ani průzkumný modul dosud na odvrácené straně Měsíce nepřistáli.

Největší výzvu pro misi bude představovat radiová komunikace. Spojení se Zemí bude sonda zpoza Měsíce udržovat přes speciální čínský satelit. Na palubě sondy jsou i semínka rostlin. Číňané chtějí zjistit, zda je možné pěstovat zeleninu v uzavřeném prostředí v podmínkách nízké gravitace.

Ambiciózní plány Číny počítají také například s vybudováním vlastní vesmírné stanice a dalším bádáním na Měsíci. Po přistání na jeho odvrácené straně bude možná už příští rok zahájena mise, jejímž cílem bude dopravit na Zemi měsíční horniny. Podle stávajících plánů má v roce 2030 na Měsíci přistát první Číňan.

Na Měsíci dosud přistálo dohoromady 12 amerických astronautů letech 1969 až 1972. V roce 1976 na Měsíci přistála sovětská sonda Luna 24 a o 37 let později pak čínská Čchang-e 3. Dále čtěte: (Američané mají velké problémy s odpadem. Čína už ho nechce).

Témata: sonda, Měsíc, strana, Čína,
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Potvora z Modrého kódu si vyzkoušela, jaké je to být pacientkou, do které se nemilosrdně vrážejí jehly

Chybí vám přes zimu bylinky? Pěstovat si je můžete doma

Pár rad, jak vyčistit hrnec a sporák od připáleného mléka

Chcete nápaditý a praktický doplněk do obýváku? Vyměňte...

Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních...

Máte po babičce příbory z alpaky? Stačí pár účinných, a...

Připravte si kvašené zelí. Zásobárnu vitaminů na celou...

Zavřít reklamu