Vědci dokázali zlepšit vlastnosti solárních panelů. Fungují i v extrémních podmínkách

Věda a technika 08. prosince 2018 | 10:13 — Lukáš Bauer
Čeští vědci vynalezli solární panely, které mají nejen mnohem větší životnost, ale také výborně fungují v mrazu a při velmi vysokých teplotách. Vědci z České zemědělské univerzity totiž zásadním způsobem vylepšili vlastnosti pouzdra fotovoltaických článků.
Nové panely mají mnohem lepší vlastnosti / Internet

Nový materiál, ze kterého čeští vědci vyrobili pouzdro pro uložení fotovoltaických článků, mnohem lépe obstojí hlavně v arktických nebo pouštních podmínkách. Nové pouzdro vyrobili vědci z polysiloxanu, který se oproti v současnosti nejvyužívanějšímu materiálu, jímž je ethyl-vinyl-acetát, neláme a nepraská.

Tyto vlastnosti jsou klíčové právě v náročných podmínkách, ve kterých standardně využívaný materiál rychle degraduje a ztrácí svou pružnost. Technologie výroby s novým materiálem přitom zůstává prakticky stejná, a proto se jedná i o velice ekonomické řešení.

Panely vyrobené z nového materiálu by měly vydržet teploty od minus 80 až do plus 200 stupňů Celsia. Zvládnou tedy nejen mimořádný chlad, ale také horko, jaké panuje například v pouštních oblastech. Tam je sice slunečního světla dost, ale masivnějšímu používání solárních panelů brání právě nadměrné teploty.

Nové panely chráněné českou ochrannou vrstvou by mohly mít mnohem větší nejen životnost, ale také účinnost, protože současné materiály žloutnou a celý panel má pak mnohem menší světelnou propustnost.

Hlavní výhodu vědci vidí zejména v použití těchto panelů v pouštních nebo arktických podmínkách, kde mohou představovat spolehlivý a dlouhodobý zdroj elektrické energie. Dále čtěte: (Američané mají velké problémy s odpadem. Čína už ho nechce).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve Starém Městě

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky...

Orientální pohádku, luxus a příjemné teploty. To všechno...

Skvělý tip na podvečerní výlet: Vypravte se do sovího ráje...

Blíží se sezóna karnevalů. Ten nejbláznivější vypukne...

Zavřít reklamu