Pod ledem v Grónsku vědci objevili stopy ničivé geologické události

Věda a technika 15. listopadu 2018 | 10:56 — Lukáš Bauer
Za polárním kruhem pod téměř jedním kilometrem ledovce vědci objevili nečekané důkazy o tom, že Grónsko bylo v dávných dobách zasaženo velkým meteoritem. Na tomto největším ostrově světa se totiž nachází obrovský impaktní kráter o průměru několika desítek kilometrů.
Další 1 fotografie v galerii
Grónsko ukrývá pod ledem nečekané tajemství / Internet

Pod silným ledovým příkrovem v Grónsku vědci objevili zcela nečekaný geologický nález v podobě obrovského impaktního kráteru, který před dávnými časy způsobil pád meteoritu. Kráter o průměru více než 31 kilometrů je starý nejméně tři miliony let.

Jedná se o vůbec první kráter po dopadu meteoritu, který vědci objevili v polárních oblastech naší planety. Vědci předpokládají, že Grónsko před miliony let zasáhlo železné těleso o průměru nejméně jednoho kilometru.

Vědci přišli na stopu tohoto objevu již v roce 2015, ale trvalo celé tři roky než mohli přítomnost impaktního kráteru potvrdit. Vědci na geologickou anomálii přišli díky desetiletím výzkumu NASA IceBridge v arktických oblastech, jehož počátky sahají do roku 1997.

Výzkumníci používali speciální radar, který dokáže proniknout silnou vrstvou ledu a s nasbíraných dat potom dokáží modelovat 3D obraz povrchu. Vědci tuto techniku používají k měření tloušťky ledu a monitorování jeho úbytku.

Při bližší analýze modelu si vědci všimli zvláštního kruhového rysu pod ledovcem Hiawatha. “Ihned jsme tušili o co jde, ale zároveň nám bylo jasné, že potvrdit existenci kráteru nebude jednoduché,“ uvedl jeden z autorů studie Kurt H. Kjær.

V květnu roku 2016 vyrazil výzkumný tým na místo, aby provedl podrobnější průzkum oblasti a využil nový hloubkový radar vyvinutý na univerzitě v Kansasu. Díky tomuto radaru vědci dokázali kráter zmapovat v nebývalém detailu včetně typického vyvýšeného okraje.

Následně byla provedena chemická a geologická analýza sedimentů v blízkosti ledovce, která prokázala vysokou přítomnost železa. Vědci také uvedli, že přesné stáří kráteru je velice těžké určit, přičemž s největší pravděpodobností vznikl v době, kdy Grónsko nebylo pokryto ledem. Rozsah možného období dopadu meteoritu je však stále od 3 milionů let do 12 tisíc let, kdy skončila poslední doba ledová. Dále čtěte: (Archeologové objevili dávno ztracené město Tenea. Bylo založeno během trojské války).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tlak na zrušení koncesionářských poplatků ČT sílí

Topné žebříky jsou stále nejpraktičtějším doplňkem...

Zatuchá vám ve skříni povlečení? Může za to nepatrná...

Jak si udržet pořádek v koupelně? Nedovolte, aby vám...

Chcete se ve své ložnici cítit dobře? Pak spěte jako...

Vodní kámen ničí pračku, myčku, konvici i kávovar. Víte,...

Myjete ještě nádobí v ruce? Máme tipy, jak ušetřit za vodu

Zavřít reklamu