Kůrovec devastuje středoevropské lesy. Letošní škody budou nejhorší za poslední roky

Věda a technika 11. listopadu 2018 | 11:33 — Lukáš Bauer
Podle vědců je letošní kůrovcová kalamita vůbec nejhorší za poslední roky. Letos bylo kůrovcem zasaženo až 15 miliónů kubíků dřeva, přičemž nejhorší situace je na Vysočině a na jihozápadě Čech. Oproti loňskému roku tak kůrovcem zasažené množství dřevin vzrostlo o neuvěřitelných 9 miliónů kubíků.
České lesy zažívají nejhořší kůrovcovou kalamitu posledních let / Internet

Podle Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti bude letos kůrovcem zasaženo až 15 miliónů kubíků dřeva. Jedná se o rekordní množství za poslední roky, jelikož například vloni to bylo pouze šest miliónů kubíků. Tato kritická situace má podle odborníků hned několik příčin.

Nejvíce se na kalamitě podepsala obrovská sucha, ale na vině je také nedostatek kapacit na zpracování napadaného dříví. Celou situaci pak výrazně podpořil rozpad trhu s dřevem, v jehož důsledku poklesla jeho cena. Lesnictví se stejně jako další obory navíc potýká s vysokým podstavem zaměstnanců.

Kůrovcová kalamita zasáhla prakticky celou Střední Evropu. Pro lesníky je proto problematické sehnat zpracovatelské kapacity v zahraničí. Část našeho dřeva se dříve vyvážela do Rakouska a do Německa na další zpracování, ale tyto státy díky přebytku dovoz zastavily.

Ekologové a dřevaři považují za nejlepší řešení sázení pestrých lesů s druhově podobnými stromy. Takový les je potom vůči kůrovci odolnější i díky tomu, že lépe odolává dlouhotrvajícím suchům.

Lesníci ale smí ročně obnovovat jen jedno procento lesů. Změna druhové skladby navíc není jen na nich, v Česku je totiž dřevozpracující průmysl vázaný primárně na smrkové dřevo. Znamenalo by to proto mnoho strukturálních změn i v dalších oblastech. Dále čtěte: (Na Slovensku byl objeven unikátní stříbrný poklad. Jeho hodnota je nevyčíslitelná).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tragické hospodaření státní kasy. A zlepšení je v nedohlednu

Jak na vodní kámen v rychlovarné konvici. Pozor na velmi...

Kouzlo venkovního vaření aneb jak si co nejlépe zařídit...

Květináč, taburet i houpačka pro děti. Z pneumatik můžete...

Potunie krásně ozdobí okna či balkon. Kříženec surfinií a...

Jedovaté rostliny, kterých se doma v případě malých dětí...

Jak správně mrazit hotová jídla, aby neztratila na kvalitě...

Zavřít reklamu