NASA zveřejnila fotografii záhadného objektu z vesmíru. Sledovali ho vrtulníky, než havaroval v poušti v Utahu

Věda a technika 07. listopadu 2018 | 11:29 — Lukáš Bauer
Americká NASA zveřejnila na svých stránkách fotografii z pouště v Utahu, kde je zachycen havarovaný předmět připomínající UFO. Předtím, než objekt v poušti havaroval, byl zpozorován vojenským radarem a na místo dopadu bylo vysláno několik vrtulníků. O návštěvu mimozemšťanů se ale nejedná, jelikož předmět byl později identifikován.
Létající objekt dopadl do pouště v americkém Utahu / NASA

NASA zveřejnila fotografii havarovaného předmětu v poušti z roku 2004, který zdánlivě připomíná létající talíř. Přestože předmět skutečně pochází z vesmíru, mimozemského původu rozhodně není. Jedná se totiž o pozůstatky mise vesmírné lodi Genesis.

Rozbitý předmět v poušti byl totiž ve skutečnosti havarovanou návratovou kapslí vesmírné lodi Genesis. Tato ambiciózní mise, která byla zahájena 8. srpna 2001, měla za úkol dosáhnout intenzivního slunečního větru, shromáždit cenné vzorky a vrátit se s nimi zpět na Zemi.

Vědci doufali, že shromážděním údajů o složení nabitých částic, které proudí ze sluneční korony, dokáží přesněji určit složení naší mateřské hvězdy a okolního materiálu před vznikem samotných planet.

Aby Genesis dokázala vzorky na Zemi doručit, byla vybavena vzorkovnicí se speciálním pouzdrem. Vzorky byly skutečně shromážděny, přibližně po dvou letech, kdy Genesis kroužila kolem bodu Lagrange 1. Tento bod je místem ve vesmíru, kde jsou gravitace Země a Slunce přesně vyvážené.

Sestup návratového modulu byl zahájen 3. září 2004. O pět dní později se kapsle s cennými vzorky rozbila o zem v Utahu poté, co narazila rychlostí 310 km/h do zemského povrchu. 127 sekund poté, co kapsle vstoupila do atmosféry, došlo uvnitř zařízení k výbuchu, který uvolnil padák pro zpomalení a stabilizaci sestupu.

Kapsli sledovaly vrtulníky, které se ji měly snažit zachytit ve vzduchu a dopravit ji do laboratoře NASA. Přestože kapsle havarovala, mise Genesis nebyla zcela zmařena, některé z materiálů se totiž vědcům podařilo navzdory silnému znečištění pískem separovat a zjistili například vysoký obsah zlata a dalších kovů. Dále čtěte: (Ozonová díra mizí. Do konce století bude Země stejná jako před průmyslovou revolucí).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navštivte nejkrásnější lázně Evropy. Máte je téměř za humny

Perla západní Afriky, to je exotika za hubičku

Kréta nejsou jen krásné pláže. Prohlédněte si i...

Za zajímavými místy nemusíte cestovat půl světa. Leží...

Rakouský Hochkönig, to je to pravé Salcbursko, plné romantiky...

Exotika na talíři. Nejzvláštnější jídla na světě,...

Masová turistika začíná být problém. Někde vás v...

Zavřít reklamu