NASA: Vítr by mohl oživit ztraceného robota oportunity na Marsu

Věda a technika 04. listopadu 2018 | 13:35 — Lukáš Bauer
Od té doby co na Marsu během léta vypukla celoplanetární písečná bouře, je jeden z robotů Oportunity stále v nouzovém režimu. Jeho solární panely, které potřebuje pro svůj provoz, jsou podle expertů pokryté pískem a na jejich povrch se nedostanou sluneční paprsky. Vědci NASA ale ani po několika měsících neztrácejí naději a doufají, že jim spojení pomůže navázat silný vítr.
Opportunity je na rozdíl od druhého robota na Marsu poháněn solární energií / Internet

Během letních měsíců zuřila na Marsu silná prachová bouře, která způsobila ztrátu spojení s robotem NASA jménem Oportunity. Přestože bouře již ustala, a na povrch Marsu opět dopadají sluneční paprsky, rover se stále nehlásí.

Vědci jsou přesvědčeni, že jeho solární panely jsou pokryté prachem, který znemožňuje dobytí baterií. NASA však neztrácí naději a doufá, že by se spojení mohlo podařit obnovit díky silnému větru, který by mohl panely očistit.

V NASA se nedávno rozhodli, že budou robota nadále aktivně vyhledávat i přesto, že pátrání chtěli původně ukončit někdy v říjnu. Vesmírné vozítko Opportunity bylo původně navrženo na tříměsíční misi, ve vesmíru je už téměř deset let.

„Po přezkoumání situace bude NASA pokračovat ve své současné strategii a bude se pokoušet navázat kontakt s vozítkem Opportunity. V následujících měsících předpokládáme zvýšený výskyt silnějších větrů v místě, kde se nachází Oportunity, a věříme, že by mohl prach odfouknout,“ oznámila NASA v tiskové zprávě.

Pokud se spojení nepodaří do té doby obnovit, NASA bude znovu hodnotit situaci kolem Opportunity v lednu 2019. Opportunity přistál na Marsu v roce 2004 spolu s jeho dvojčetem - vozítkem Spirit. Robot Spirit skončil v roce 2011. V současné době je na Marsu ještě jadernou energií poháněný robot Curiosity. Dále čtěte: (Na dně Černého moře leží nejstarší vrak lodi na planetě. Plavidlo je ve velmi dobrém stavu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující pláže Řecka

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Zavřít reklamu