Pod aztéckou pyramidou v Mexiku byla objevena chodba do podzemí. Co je na jejím konci?

Věda a technika 02. listopadu 2018 | 11:03 — Lukáš Bauer
Archeologové potvrdili existenci záhadného tunelu vedoucího pod pyramidou Měsíce v Mexiku, kterou vybudovali dávní Aztékové. Chodba pod mohutným chrámem vede do komory, která možná dávným obyvatelům sloužila jako vchod do podsvětí.
Pyramida Měsíce se nachází na území dnešního Mexika / Internet

Archeologové potvrdili existenci skrytého tunelu vedoucího do komory hluboko pod pyramidou Měsíce, masivním chrámem, který je součástí starobylého města Teotihuacán. Tuto monumentální stavbu vybudovala dávná civilizace Aztéků. Vědecký tým, který unikátní objev učinil, se domnívá, že komora mohla sloužit pro pohřební rituály, zatímco podzemní tunel využívali lidé pro cestu do podsvětí.

Vědci z Národního institutu antropologie a historie (INAH) a Geofyzikálního ústavu Národní autonomní univerzity v Mexiku (UNAM) existenci tunelu potvrdili díky technologii elektrického odporu. Tato technologie umožňuje vytvořit 3D mapu prostor, které se pod stavbou nachází neinvazivním způsobem. Po několikatýdenním průzkumu vědci nakonec objevili skutečně podzemní tunel v hloubce okolo osmi metrů.

Starobylé město Teotihuacán se stalo prosperujícím centrem starověkého světa, nikdo však neví, která civilizace toto město postavila, ani jakým způsobem zanikla. Trosky posvátného města poprvé objevili Aztékové, kteří tuto oblast osídlili 700 let poté, co bylo město kolem roku 600 našeho letopočtu opuštěno. Krása tohoto místa udělala na Aztéky takový dojem, že uvěřili, že je to rodiště bohů.

Samotné pyramidy Slunce a Měsíce, jak je Aztékové pojmenovali, jsou pro archeology již léta cenným zdrojem nejrůznějších artefaktů. Hrobky uvnitř pyramid obsahovaly obětní zbytky, včetně deformovaných lidských lebek, stejně jako šperky a jiné hrobové předměty ze zeleného kamene.

Co se ukrývá v nově objevené chodbě a místnosti na jejím konci, zůstává zatím neznámo, jedná se však o jeden z největších objevů v oblasti za poslední desetiletí. Vědci doufají, že jejich průzkumem získají jasnější představu o tom, kdo stavby postavil a jak žila tato dávná civilizace. Dále čtěte: (Na místě starověké katastrofy čekalo na archeology velké překvapení).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Znáte italské regiony? Představíme vám ty...

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a...

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Zavřít reklamu