Vrána je velice chytrý tvor. Vědci byli překvapeni, jak důmyslné nástroje dokáže vyrobit

Věda a technika 28. října 2018 | 10:16 — Lukáš Bauer
Vrána odjakživa vědce fascinuje svou vysokou inteligencí, která ji odlišuje od ostatních druhů ptáků. Mezinárodní tým vědců z Oxfordu a Institutu Maxe Plancka během výzkumu těchto tvorů zjistil, že vrána dokáže vyrobit jednoduché nástroje a velice účinným způsobem je používat ve svůj prospěch. Tuto schopnost podle vědců měli donedávna jen lidé a některé druhy primátů.
Vrány dokážou vyrábět nástroje kombinací několika předmětů / Wikimedia

Mezinárodní tým expertů z Oxfordu a Institutu Maxe Plancka provedl velice zajímavý výzkum, který naznačuje, že vrána je mnohem inteligentnější, než se doposud předpokládalo. U těchto krkavců byla totiž prokázána schopnost vyrábět a používat nástroje ke svému prospěchu. Tato jedinečná vlastnost byla dosud přisuzována pouze lidem a některým primátům.

Vědci v rámci výzkumu položili před osm vran krabici s jídlem a sledovali, jakým způsobem budou vrány reagovat. První úkol, jenž spočíval v postrkování nádobky s jídlem za pomoci větvičky, zvládlo všech osm ptáků.

Další úkol byl už složitější, protože nádoba s potravou byla umístěna dále do krabice a vrány nemohly jedinou větvičkou na potravu dosáhnout. Vědci přitom do okolí umístili celou řadu nejrůznějších předmětů, které mohly vrány využívat. Tento náročnější úkol zvládly čtyři z nich tím, že kombinovaly několik nástrojů k tomu, aby dosáhly svého cíle. V poslední fázi testu, kde bylo nutné kombinovat již více než dva předměty, uspěla jediná samice jménem Mango.

Tyto vyjímečné schopnosti vykazovaly ale pouze vrány novokaledonské, které žijí jen v Nové Kaledonii. Druhy vran, které žijí v u nás, tyto schopnosti nemají, přesto jsou ale velmi inteligentní. Jsou například schopné vyrobit si hák, což neumí dokonce ani šimpanzi, tedy nejbližší příbuzní člověka. Tyto vrány kromě toho dokážou řešit velké množství složitých kognitivních testů.

Pro vědce je nové zjištění velice důležité, protože výroba nástrojů ze samostatně nefungujících dílů je totiž mentálně extrémně náročný úkol. Je to tak těžké především proto, že tato práce vyžaduje složité abstraktní úvahy o vlastnostech ještě neexistujících předmětů. Osvojení těchto činností trvá poměrně dlouhou dobu i lidem, u ptáků se jedná o naprostý unikát. Dále čtěte: (Na místě starověké katastrofy čekalo na archeology velké překvapení).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ceny benzínu i nafty šplhají vzhůru. Čerpadláři zdržují rychleji, než by museli

Jedovaté rostliny, kterých se doma v případě malých dětí...

Jak správně mrazit hotová jídla, aby neztratila na kvalitě...

V úzké kuchyni vsaďte na výsuvné systémy a chytré...

Nevyhazujte skořápky od vajec. Pomohou v kuchyni i proti...

Nejčastější důvody, proč se vám pravidelně tvoří v...

Naučte se správně zalévat pokojové rostliny. Mnoho lidí...

Zavřít reklamu