Na dně Černého moře leží nejstarší vrak lodi na planetě. Plavidlo je ve velmi dobrém stavu

Věda a technika 24. října 2018 | 09:56 — Lukáš Bauer
Podmořští archeologové objevili v Černém moři vůbec nejstarší dochovaný vrak lodi. Plavidlo pochází z antických dob a potopilo se přibližně v roce 400 před naším letopočtem. Podle průzkumu podmořským dronem je navíc zřetelné, že vrak je ve velmi dobrém stavu.
Archeologové objevili tento vzácný vrak antické lodi v Černém moři / Internet

Archeologové našli nejstarší dochovaný vrak lodi. Zbytky antického plavidla byly objeveny v Černém moři. Plavidlo, jehož stáří je odhadováno na 2 400 let, je podle expertů v mimořádně dobrém stavu. Dochovaly se dokonce i stěžně a kormidlo. 

Podmořští archeologové za pomoci speciálních přístrojů v černomořské oblasti objevili více než 60 vraků z nejrůznějších období. Zdejší vody jsou totiž pro uchování vraků téměř ideální. V hloubkách okolo 150 a více metrů, kde byla většina vraků objevena, totiž žije jen minimum organizmů, které by vraky mohly rozkládat.

Vzácný antický vrak byl objeven přibližně 80 kilometrů od bulharského pobřeží. Vědci zachytili třiadvacet metrů dlouhý vrak pomocí snímů z podvodního dronu. Extrémně vzácný vrak antické lodi dosud archeologové znali jen z některých vyobrazení.

„Nevěřil bych tomu, že je možné najít loď z antického světa, takřka nedotčenou, která leží pod dvěma kilometry vody. Změní to naše porozumění dějinám mořeplavectví a antickému umění stavby lodí,“ uvedl pro britská média vedoucího projektu Jona Adams.

Stáří lodi odborníci určili pomocí radiokarbonové metody, vrak však budou prozkoumávat výhradně pomocí dálkově ovládaných ponorek. Vyzvedávat vrak nad hladinu podle nich nemá smysl. Dále čtěte: (V Egejském moři leží celá flotila vraků dávných plavidel a vzácných artefaktů).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Krutý osud prvorepublikové filmové hvězdy Jiřiny Štěpničkové. Kolegové pro ni žádali trest smrti

Do vysavače si můžete pořídit sáčky z papíru, nebo...

Pěstování oblíbené dýně Hokkaido

Jarní dekorace váš byt oživí. Když si je vyrobíte,...

Ocet je velmi účinný pomocník při úklidu. Jsou ale místa,...

Škrábance na autě můžete dobře zahladit pomocí běžných...

Zahradničení v únoru. Lze založit trávník, provést ořez...

Zavřít reklamu