Ve vesmíru existuje objekt, kterému vědci přezdívají zabiják hvězd

Věda a technika 22. října 2018 | 09:23 — Lukáš Bauer
Vesmír je plný menších i větších černých děr, které pohlcují okolní hmotu a tělesa. Některé z těchto objektů jsou však natolik obrovské, že se vymykají vědeckému chápání. Jeden z takových objektů je také supermasivní černá díra, která každý den pozře materiál o hmotnosti poloviny naší mateřské hvězdy.
Černá díra za den spotřebuje materiál o váze poloviny našeho Slunce / Internet

Vůbec nejjasnější kvasar, který astronomové nedávno ve vesmíru objevili, je černá díra s vědeckým označením QSO SMSS J215728.21-360215.1. Toto nenasytné monstrum dokáže každý den spořádat materiál o hmotnosti poloviny našeho Slunce. Hmotnost této černé díry je 20 miliard Sluncí a každý milion let se zvýší o jedno procento.

Černé díra je objekt, jehož gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Materiál, který černá díra pohlcuje okolo ní, vytváří disk, který je zahříván na obrovské teploty a vydává tím pádem velice jasné světlo. Toto vesmírné monstrum vědci objevili za pomoci dat z družice Gaia, která se na svou misi vydala v prosinci 2013.

Družice Gaya je vesmírný kartograf, který poskytuje důležitá data pro mnoho astronomických oborů. Kromě družice Gaia využili vědci i data z infračervené družice WISE a pozemského dalekohledu ANU SkyMapper v Austrálii.

Supermasivní černou díru vědci zařadili do kategorie takzvaných vzácných kvasarů. V dalekohledu vypadají kvasary jako bodové zdroje světla, tedy hvězdy. Ve skutečnosti jsou ale miliardy světelných let daleko a podle vědců se jedná o jádra těch nejstarších galaxií. Konkrétně černá díra QSO SMSS J215728.21-360215.1 je od Země vzdálena 12 miliard světelných let.

Pokud by se tento kvasar nacházel v naší galaxii, zářil by přibližně 10krát jasněji než Měsíc v úplňku. Tyto objekty také vyzařují obrovské množství rentgenového záření. Velká černá díra je také ukryta v srdci naší galaxie v souhvězdí Střelce na jižní obloze. Dále čtěte: (Byla objevena unikátní planetární soustava. Tvoří ji gigantické světy obíhající mladou hvězdu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová nafotila kalendář plný nahotinek. Víme, kde a jak se připravovala na jeho křest

Jak hnojit pokojové rostlinky, aby se jim dobře dařilo? Jde to...

Chytrá matrace se postará nejen o to, abyste se dobře vyspali....

Vaříte na plynu? Máme pro vás pár tipů, jak si poradit s...

Vlasy v odpadu, na zemi i mezi prádlem: Jak si s nimi poradit?

Je nejvyšší čas zazimovat muškáty. Poradíme, jak to...

Topíte v kamnech a bojujete s kouřem? Tipy, jak mu předejít a...

Zavřít reklamu