Na farmu v Kalifornii dopadl záhadný objekt z vesmíru. Vyšetřovatelé už vědí, odkud pochází

Věda a technika 21. října 2018 | 11:30 — Lukáš Bauer
Obyvatele v Kalifornii vyděsila ohnivá koule z vesmíru, která se v polovině října prohnala na obloze a dopadla na nedalekou farmu. Majitelka farmy o několik dní později objevila v ořechové aleji ohořelou kovovou kouli. Událost ihned vzbudila řadu spekulací o tom, odkud záhadný objekt pochází.
Další 1 fotografie v galerii
Záhadný objekt, který dopadl na Zemi z vesmíru, je stále předmětem zkoumání / Internet

V polovině října se nad Kalifornií rozzářila na obloze ohnivá koule, která dopadla na jednu z mnoha farem v oblasti města Hanford. O několik dní později objevila majitelka farmy zvlášní kovovou kouli, která vykazovala známky průchodu atmosférou.

Přivolaní detektivové nevylučují možost, že se může jednat o část rakety SpaceX Falcon 9, která nedlouho předtím odstartovala z letecké základny Vandenberg. SpaceX však toto podezření vyvrací a tvrdí, že trosky určitě z Falcon 9 nepocházejí.

„Jsem si poměrně jistý, že to není od nás. Vypadá to jako nějaká nádrž, ale my takový typ ani materiál nepoužíváme,“ uvedl k incidentu viceprezident SpaceX Tim Hughes. Evropská kosmická agentura (ESA) rovněž prohlásila, že předmět nepochází z žádného zařízení, které startovalo z letecké základny Vandenberg. 

Vyšetřovatelé ale pravděpodobně záhadu vyřešili. Zástupci vojenské základny Vandenberg nedávno uvedli, že se může jednat o palivovou nádrž, která se oddělila od komunikační družice Iridium. Tento předmět tak s největší pravděpodobností pochází z družice, která byla do vesmíru vypuštěna koncem devadesátých let.

Po desítkách let tak podle expertů nejspíš sestoupila z oběžné dráhy zpět do atmosféry. Tato nádrž sloužila ke skladování paliva, s jehož pomocí operátoři měnili oběžnou dráhu satelitu. Dále čtěte: (Merkur je pro vědce velkou neznámou. Evropa k planetě vyslala průzkumnou misi).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tohle tělíčko kralující České Miss je volné! Šteflíčková přiznala rozchod!

Proměňte obyčejnou sklenici v kouzelnou zahrádku

Čarujte s plechovkami. Vytvořte nový příborník nebo stojan...

Bílá sobota je dnem smutku i největších velikonočních...

Na Velký pátek se nemá pracovat, ale třeba se vám podaří...

Blíží se Zelený čtvrtek. Připomeňte si, jaké tradice se s...

Jak vybrat správný náhubek pro psa. Na co si dát pozor?

Zavřít reklamu