Rusové zjistili příčinu nehody rakety Sojuz. Co může za havárii?

Věda a technika 19. října 2018 | 12:44 — Lukáš Bauer
Za havárii ruské rakety Sojuz FG, která v minulém týdnu startovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), pravděpodobně může lidské selhání. Podle informací, které zveřejnila ruská kosmická agentura Roskosmosj, je na vině špatná montáž jednoho z urychlovacích stupňů.
Raketa Sojuz MS-10 během startu z minulého týdne selhala / Internet

Vyšetřování nehody ruské nosné rakety Sojuz MS-10 podle ruské vesmírné agentury Roskosmos naznačuje, že za selhání urychlovacího stupně může chyba člověka. Během montáže totiž došlo k závažnému pochybení, které znemožnilo správné oddělení pomocného stupně rakety.

Pilotovaná raketa Sojuz FG kvůli selhání neměla dostatečný výkon k dosažení oběžné dráhy a její návratový modul před týdnem nouzově přistál s kosmonauty v Kazachstánu. Problém pravděpodobně vznikl při montáži snímačů na nosné raketě Sojuz-FG na kosmodromu Bajkonur.

Vyšetřovatelé a kontoloři narazili při studiu záznamů, které jsou při montáži povinni vést zaměstnanci kosmodromu, na drobné odchylky od standardů. Chyby se prý nedopustili jen montéři, ale i pracovníci kontroly včetně pracovníků armády, kteří provádí konečnou kontrolu.

Podle ruských zdrojů je v této nelehké situaci dobrou zprávou, pokud se vina montérů potvrdí. Kdyby byla chyba ve výrobním závodě, trvalo by to dlouho a zkontrolovat by se musely rakety připravené na všech ruských kosmodromech. Raketa Sojuz FG je v současné době totiž jediným prostředkem schopným dopravovat posádku a náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Rusko v souvislosti s nehodou pozastavilo všechny lety těchto strojů. O termínu jejich opakovaného startu zatím není nic bližšího známo, hovoří se o jaru 2019. Dále čtěte: (NASA má problémy s dalším vesmírným zařízením. Tentokrát se porouchala rentgenová observatoř Chandra).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herecký velikán Josef Větrovec: Nejsmutnější období prožil na sklonku života

Hledáte toho nejlepšího kamaráda? Psí kříženec je sázka...

Zažraná mastnota kolem sporáku? Zkuste fígl, který strčí...

Jak přesazovat orchideje, aby vám nádherně kvetly

Jak odnaučit psa loudit jídlo? Držte se následujících rad

Připravte se na zimu. Vyrobte si za pár minut zásobu...

Využijte vánoční elektrická světýlka celoročně....

Zavřít reklamu