Neuvěřitelný nález v Egejském moři. Na dně leží celá flotila vraků a vzácných artefaktů

Věda a technika 15. října 2018 | 09:06 — Lukáš Bauer
Podmořští archeologové si připsali zcela ojedinělý objev. V Egejském moři totiž našli vraky desítek starobylých lodí a samozřejmě i velké množství artefaktů. Osmapadesát vraků převážně antických a byzantských lodí bylo objeveno u řeckého soustroví Foruni. Objev tohoto rozsahu se řadí mezi světové unikáty.
Další 1 fotografie v galerii
Na místě nálezu se nachází velké množství artefaktů / Reuters

Egejské moře vydalo podmořským archeologům objev nevídaných rozměrů. U řeckého ostrova Fourni se nachází celkem 58 vraků antických a byzantských lodí. Podle vědců se jedná o vůbec nejhustší nalezenou koncentraci vraků ve Středomoří. Mnoho vraků obsahovalo také starověké nádoby zvané amfóry a řadu dalších artefaktů.

Většina vraků, které byly u soustroví objeveny, pochází z antického Řecka, Říma a z období Byzantské říše, kterou v roce 1453 vyvrátili osmanští Turci. Mezi těmito starobylými vraky je však také několik lodí pocházejících z dvacátého století.

Vůbec první vrak lodi byl na tomto místě objeven v roce 2015 a od té doby archeologové objevovali jeden za druhým. Vědci díky objevu budou moci zjistit, jak přesně cestovaly obchodní lodě v oblastech Černého moře, Itálie až po severní Afriku.

Z vraků už potápěči vyzdvihli více než tři stovky nejrůznějších artefaktů. Tolik předmětů na jediném místě podle jejich objevitelů poskytuje jedinečný pohled na obchod v těchto dávných dobách. Většina lodí, převážně těch, které leží ve větší hloubce, je téměř netknutá a je z nich dochované téměř vše.

Více než devadesát procent lodí, které u souostroví Fourni archeologové objevili, převáželo amfóry. V těchto antických nádobách se převáželo hlavně tekuté zboží v podobě vína, oleje, ale také med a rybí omáčka. Souostroví, kde posádky obvykle strávily noc, než se vydaly dál, později také sloužilo jako stanoviště pirátů. Dále čtěte:(Stovky metrů pod mořskou hladinou byl objeven ztracený svět).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zpěvačce Markétě Poulíčkové se daří jak v práci, tak osobním životě. Bude svatba?

Sršeň patří mezi nejobávanější hmyz. Jak jí šetrně...

Buxus může zdobit vaši zahradu po celý rok. Není náročný...

Nemáte čas žehlit? Zkuste napařování, je to snadnější a...

Úložná zákoutí do každé kuchyně

Zbavte se usazené mastnoty na všech místech v kuchyni

Většina z nás se snaží z bytu rybenky vyhubit. Víte ale,...

Zavřít reklamu