Osmiletá dívka objevila ve švédském jezeře vzácný artefakt dávných bojovníků

Věda a technika 07. října 2018 | 09:52 — Lukáš Bauer
Osmiletá holčička našla v jednom ze švédských jezer vzácný meč. Zbraň dávných bojovníků ležela v hloubce okolo jednoho metru v písčitém podloží. Archeologové odhadují stáří vzácného meče na 1 500 let.
Další 1 fotografie v galerii
Unikátní objev se podařil teprve osmileté dívce / Shutterstock

Unikátní objev se podařil teprve osmileté dívce Saga Vanecek, které se v jezeře Vidöstern podařilo objevit 1 500 let starý meč. Historickou zbraň objevila v hloubce okolo jednoho metru během hraní s kameny. Prastarý meč nyní zkoumají archeologové.

Dívka, která byla v okolí švédského jezera s rodinou na výletě, tak odpočinkový den proměnila ve velké dobrodružství. Když dívka artefakt z vody vytáhla, podle slov jejího otce jen zavolala: „Tati, našla jsem meč.“

Její otec si však po bližším pohledu ihned uvědomil význam tohoto nálezu a přivolal archeology z blízkého muzea, kterým historickou zbraň předal. Pracovníci muzea také prohledávají okolí místa nálezu, zda se tam nenachází i další předměty.

Archeologové v muzeu Jönköpings County uvedli, že meč je ve výjimečně dobrém stavu. Podle expertů je nebývale zachovalý proto, že ležel v nánosu s příznivým složením, které nepodporovalo degradaci materiálu a korozi.

Archeologové, kteří se na místo vrátili, zde ještě objevili části kovových šperků ze 4. století. Meč je v současné době předmětem vědeckého zkoumání a poté zamíří na muzejní výstavu. Dále čtěte: (Vědci identifikovali nejstaršího tvora, který žil před více než 500 miliony lety).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Takhle slavily Valentýna české krásky: Švantnerová ve spodním prádle, Šišková polonahá na sněhu

Chcete si rozšířit bydlení o podkroví? Podívejte se, co...

Jasné bílé, nebo hřejivé žluté? Víme, jaké světlo se...

Jak bydlet se starší generací ve společné domácnosti a...

Jak využít v zimě kuchyňský parapet? Zkuste obohatit svůj...

Překvapte partnera na Valentýna romantikou v koupelně. Jak...

Jak zkombinovat staré s novým? Pokud se budete držet jednoho...

Zavřít reklamu