Osmiletá dívka objevila ve švédském jezeře vzácný artefakt dávných bojovníků

Věda a technika 07. října 2018 | 09:52 — Lukáš Bauer
Osmiletá holčička našla v jednom ze švédských jezer vzácný meč. Zbraň dávných bojovníků ležela v hloubce okolo jednoho metru v písčitém podloží. Archeologové odhadují stáří vzácného meče na 1 500 let.
Další 1 fotografie v galerii
Unikátní objev se podařil teprve osmileté dívce / Shutterstock

Unikátní objev se podařil teprve osmileté dívce Saga Vanecek, které se v jezeře Vidöstern podařilo objevit 1 500 let starý meč. Historickou zbraň objevila v hloubce okolo jednoho metru během hraní s kameny. Prastarý meč nyní zkoumají archeologové.

Dívka, která byla v okolí švédského jezera s rodinou na výletě, tak odpočinkový den proměnila ve velké dobrodružství. Když dívka artefakt z vody vytáhla, podle slov jejího otce jen zavolala: „Tati, našla jsem meč.“

Její otec si však po bližším pohledu ihned uvědomil význam tohoto nálezu a přivolal archeology z blízkého muzea, kterým historickou zbraň předal. Pracovníci muzea také prohledávají okolí místa nálezu, zda se tam nenachází i další předměty.

Archeologové v muzeu Jönköpings County uvedli, že meč je ve výjimečně dobrém stavu. Podle expertů je nebývale zachovalý proto, že ležel v nánosu s příznivým složením, které nepodporovalo degradaci materiálu a korozi.

Archeologové, kteří se na místo vrátili, zde ještě objevili části kovových šperků ze 4. století. Meč je v současné době předmětem vědeckého zkoumání a poté zamíří na muzejní výstavu. Dále čtěte: (Vědci identifikovali nejstaršího tvora, který žil před více než 500 miliony lety).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Víte, která země je v Africe nejbezpečnější? Tak tohle vás určitě překvapí

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené?...

Kam v Evropě za michelinskou hvězdou? 5 tipů pro opravdové...

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na...

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu...

Inspirují se hotely praktikami leteckých společností? Pozor...

Zatím opomíjená turistická destinace. V Suchumi na vás...

Zavřít reklamu