Vědci zjistili šokující pravdu o stavu Atlantského lesa v Brazílii

Věda a technika 28. září 2018 | 10:51 — Lukáš Bauer
Staletí nešetrné lidské činnosti a nadměrné těžby dřeva způsobilo, že unikátní Atlantský les v Brazílii je zcela zničený. Místo, které dříve překypovalo životem, je dnes téměř prázdné. Více než polovina místních druhů savců byla zcela zlikvidována již během kolonizace v 16. století.
Další 1 fotografie v galerii
Amazonský prales je světovou zásobárnou kyslíku / Internet

Jeden z nejzajímavějších lesů na světě, takzvaný Atlantský les v Brazílii, je podle vědců v katastrofickém stavu. Unikátní území na pobřeží Atlantiku, které bylo od Amazonského pralesa odděleno několika biomy, bylo lidskou činností rozděleno na několik menších oblastí.

Rozloha lesa byla od kolonizace v 16. století zmenšena z více než 1,1 milionu kilometru čtverečních na pouhých 0,143 kilometru čtverečních. Z lesa tedy zbylo přibližně deset procent původní rozlohy, a to z velké části kvůli činností lidí. V souvislosti s úbytkem plochy byla také nenávratně poškozena zdejší biodiverzita.

„Tato zbývající přírodní stanoviště živočichů jsou v mnoha případech neúplná a neposkytují některým druhům dostatečné podmínky pro život. Kolaps takto rozsáhlé oblasti je v lidské historii bezprecedentní a může být přímo přičítán lidské činnosti,“ uvedl ve svém prohlášení Carlos Peres, biolog z University of East Anglia a hlavní autor studie.

Vědci také zkoumali, jak lidé postihli populaci místních savců. Pro tyto účely výzkumníci porovnali populace velkých a středně velkých savců v lesích za posledních 30 let. Z dat zjistili, že nejvíce byla od dob kolonizace postižena populace jaguárů, pum a tapírů, kteří hrají klíčovou roli v rovnováze biomu.

Přestože jsou zbývající oblasti zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO, zbytky lesa nejsou podle expertů v dobrém stavu a zdejší biodiverzita je značně ohrožena. Toto místo tak bude navždy připomínat devastující účinky nekontrolované těžby dřeva. Dále čtěte: (V Arktidě se uvolňují kyseliny, které požírají tamní horniny a mění krajinu k nepoznání).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Víte, která země je v Africe nejbezpečnější? Tak tohle vás určitě překvapí

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené?...

Kam v Evropě za michelinskou hvězdou? 5 tipů pro opravdové...

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na...

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu...

Inspirují se hotely praktikami leteckých společností? Pozor...

Zatím opomíjená turistická destinace. V Suchumi na vás...

Zavřít reklamu