Kosmické vozítko NASA na Marsu je stále bez spojení. Družice přesto něco zaznamenala

Věda a technika 27. září 2018 | 12:54 — Lukáš Bauer
Kosmické vozítko americké NASA s názvem Opportunity je stále bez spojení se Zemí. Vozítko se přepnulo do nouzového režimu během prázdnin, když na Marsu zuřila silná prachová bouře a od té doby se s ním nedaří navázat spojení. Ze satelitní záběru však experti alespoň znají jeho polohu.
Rover Opportunity americké NASA je stále v nouzovém režimu / Internet

Téměř tři měsíce trvala rozsáhlá bouře na Marsu, která pokryla téměř celou planetu prachem a na její povrch se nedostávaly sluneční paprsky potřebné k dobíjení baterií kosmického vozítka Opportunity. To bylo naprogramováno tak, aby se v takovém případě přepnulo do nouzového režimu, bouři přečkalo a poté se opět snažilo dobít své baterie.

K závěrečné fázi procesu však dosud nedošlo a robot je prakticky považován za ztracený. Na téměř tři měsíce pokryl celou planetu prach, a tak se k povrchu nedostaly žádné sluneční paprsky.

Bouře v uplynulých týdnech postupně ustává a inženýři se pokoušejí navázat s vozítkem spojení, zatím však bez úspěchu. Mezitím však planetární sonda Mars Reconnaissance Orbiter udělala z oběžné dráhy záběr, který ztracený rover opět ukazuje.

NASA 4. září stanovila hraniční termín, po kterém přestane po vozítku aktivně pátrat - pětačtyřicet dní. 11. září zvýšila frekvenci, s jakou spojení navazuje. V současnosti se k povrchu dostává zhruba čtvrtina přímého slunečního světla, které Opportunity potřebuje ke svému fungování.

Je však možné, že silná bouře Opportunity poškodila či zasypala prachem do takové míry, že se nedokáže opět zapnout a navázat spojení. Díky záběru z planetární sondy inženýři alespoň po více než sto dnech Opportunity vidí. Velkou neznámou je však množství prachu, které dosedlo na solární panely.

Mise Opportunity trvá již patnáct let a za tu dobu přežil stroj několik podobných bouří. Původní mise měla trvat pouze devadesát dní. Opportunity před bouří nefungovalo přední řízení a flash pamět. Původně mělo vozítko zvládnout projít alespoň jeden kilometr, ale překonal jich už pětačtyřicet. Dále čtěte: (Dvojice robotů ze sondy Hayabusa poslala na Zemi první fotografie z povrchu asteroidu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených státech nečekali

Borneo, to je okouzlující příroda a poslední rezervace...

Úžasná a bezpečná, tak trochu německá oáza uprostřed...

Conwy, to je pravý velšský venkov s bohatstvím památek,...

Starobylý Mostar je i dnes tavicím kotlem dvou odlišných...

Resort Horal ve Špindlu oblékl nový, luxusnější kabát....

Chamonix-Mont-Blanc: Chlouba Francie, která by neměla uniknout...

Zavřít reklamu