Pluto přišlo o status planety před dvanácti lety. Vědci nyní přichází se zajímavou teorií

Věda a technika 09. září 2018 | 11:17 — Lukáš Bauer
Nejhmotnější těleso naší Sluneční soustavy, které není považováno za planetu, je Pluto, kterému vědci status planety odebrali v roce 2006. Nyní, po dvanácti letech, vědci přicházejí s důkazy, které by Pluto mohly vrátit zpět mezi planety naší Sluneční soustavy.
Pluto dříve bývalo považováno za planetu / Internet

Pluto bylo oficiálně překlasifikováno na trpasličí planetu Mezinárodní astronomickou unií v roce 2006. Stalo se tak poté, co experti změnili definici tělesa, které lze považovat za planetu. Zásadní bylo přidání třetího kritéria, které říká, že objekt musí být dostatečně hmotný na to, aby mohl dominovat na své oběžné dráze.

Pluto tuto definici nesplňuje proto, že svou oběžnou dráhu sdílí s celou skupinou těles Kuiperova pásu. Podle expertů je ale tato definice velmi obecná a lze ji interpretovat tak, že toto kritérium nemusí splňovat žádná planeta. Do této definice mohou totiž podle expertů vstupovat různé proměnné.

Tým expertů v čele s astrofyzikem Philipem Metzgerem tvrdí, že planeta by měla být definována pouze na základě svých vlastností. Naproti tomu dnes je planeta klasifikována také podle dominance na její oběžné dráze, což je kritérium, které se může s příchodem cizího tělesa rychle změnit.

Pluto má například podzemní oceán, vícevrstvou atmosféru, organické sloučeniny, důkaz starých jezer a několik měsíců, což z něj podle Metzgera dělá planetu. Pluto je také jediným tělesem v naší Sluneční soustavě, které má stejně složitou geologii jako Země.

Podle expertů, kteří svou představu o planetách zveřejnili, je v naší Sluneční soustavě osm objektů, které se na první pohled liší od všech ostatních a všechny z nich by měly být považovány za planetu, včetně Pluta. Dále čtěte: (Do nitra ledové Arktidy proudí teplá voda. Může způsobit katastrofu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zpěvačce Markétě Poulíčkové se daří jak v práci, tak osobním životě. Bude svatba?

Vyperte si ve vlastním prášku nebo gelu. Výroba je...

I psí blechy jdou na člověka. Jak se zbavit krvelačného...

Vysazujeme bylinkový záhon: Jaké léčivky by v něm neměly...

Zůstala vám vařená vejce? Připravte si pštrosí vejce nebo...

Zbavte svou kočku škrábání nábytku přírodní cestou a...

Velikonočním pondělím vrcholí svátky jara. Proč se...

Zavřít reklamu