Do Evropy se dostala obří tropická klíšťata z Afriky. Několik jich bylo objeveno v sousedním Německu

Věda a technika 22. srpna 2018 | 08:20 — Lukáš Bauer
Vědečtí pracovníci zjistili v Dolním Sasku výskyt nezvykle velkých klíšťat, která se běžně vyskytují v tropických oblastech Afriky. Od těch evropských je odlišují nejen až čtyřikrát větší rozměry, ale take pruhované končetiny. Tito exotičtí parazité mohou přenášet vážná onemocnění, na které lidé v Evropě nemají obranné látky.
Klíšťata z Afriky se objevila v sousedním Německu / Internet

V německém Dolním Sasku biologové objevili obrovská africká klíšťata, která stejně jako ta evropská mohou přenášet vážná onemocnění. Vědci z německého vojenského institutu objevili celkem sedm exemplářů na několika místech a obávají se, že by se tento nebezpečný parazit mohl šířit na území Evropy. Zatím není zcela jasné, zda se jedná o náhodný výskyt nebo invazi nového druhu na starý kontinent.

Kromě obřích rozměrů se africký parazit od evropského liší také svým tmavě hnědým zbarvením a výrazně pruhovanými končetinami. Klíšťata druhu Hyalomma marginatum, která dorůstají do velikosti až dvou centimetrů, přenáší například nebezpečné krvácivé horečky.

Německé úřady výskyt nebezpečných klíšťat oficiálně potvrdily v minulém týdnu. Není to přitom poprvé, kdy se na německém území tento tvor vyskytl. Stejný nález několik jedinců byl ohlášen také v roce 2015 a vloni.

Klíšťata druhu Hyalomma marginatum díky své velikosti napadají spíše velká zvířata, jako jsou koně, skot nebo divoká zvěř. I presto ale mohou snadno přelézt na člověka. Podle výzkumníků bylo jedno z klíšťat nositelem bakterie vyvolávající horečku. Tento africký druh klíšťat je také schopen šířit nebezpečná onemocnění, jakými jsou krymsko-konžská či arabská krvácivá horečka.

V České Republice se tento druh klíšťat zatím neobjevil. Čeští experti ale nebezpečí z nakažení vyvracejí. Podle nich je totiž prakticky nemožné, aby klíšťata přenášela nemoci vyskytující se v Africe, které se v Evropě nevyskytují. Výskyt tohoto tvora v Evropě vědci spíše připisují extrémním teplotám. Dále čtěte: (V Texasu byl ukraden z akvária vzácný žralok. Nyní už je zpět a uzdravuje se).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová nafotila kalendář plný nahotinek. Víme, kde a jak se připravovala na jeho křest

Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin?...

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zvěřina aneb zdravý gastro zážitek podzimu. Jak ji správně...

Pozor na nejčastější chyby při chovu morčat

Je čas vyvěsit ptačí budku. Víte, že je pro vaši zahradu...

Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Zavřít reklamu