Problém s plastovým odpadem získal zcela nový rozměr. Uvolňuje také skleníkové plyny

Věda a technika 16. srpna 2018 | 10:42 — Lukáš Bauer
Výzkumná pracovnice Sarah-Jeanne Royerová během studia dopadu plastů na životní prostředí zjistila, že tyto umělé materiály uvolňují do ovzduší skleníkový plyn metan. Díky tomu přispívají plastové odpady ke globálnímu oteplování.
Plastový odpad se hromadí na skládkách / Internet

Že plastový odpad produkuje škodlivý metan, je známo už řadu let, ovšem nové zjištění dalo tomuto problému zcela nový rozměr. Vědecká pracovnice Sarah-Jeanne Royerová, která se dlouhodobě věnuje otázkám dopadů plastových odpadů na životní prostředí, totiž prokázala, že plast uvolňuje metanu mnohonásobně více, než se zdálo.

Royerová se během svého mládí přes týden v laboratořích věnovala chemii a během víkendů vedla týmy dobrovolníků, kteří čistili pláže od plastů. Právě plasty se staly zásadní změnou v její kariéře.

Po roce a půl intenzivního výzkumu, testování a různých experimentů zjistila, že z plastového odpadu jsou jednoznačně nejhorší nákupní tašky. Uvolňují totiž nejvíce metanu a ethylenu, které nejvíce přispívají ke skleníkovému efektu. Royerová také zjistila, že po dvě stě dnech na slunci taková plastová taška emituje 176 krát více metanu, než na začátku experimentu.

Důvodem je nejen sluneční záření, které zrychluje produkci skleníkových plynů, ale také velmi tenká vrstva plastu, ze které jsou tašky zhotoveny. Tato vrstva mnohem lépe uvolňuje metan než silnější plastové části.

Dnes je sice množství metanu a etanu uvolňovaného do atmosféry z plastu poměrně malé, ale Royerová se obává, že v budoucnu může tato vlastnost plastového materiálu představovat závažný problém. Podle expertů je potřeba provést ještě řadu výzkumů, aby mohl být stanoven jednoznačný závěr o reálných dopadech na životní prostředí. Dále čtěte: (Švédsko může přijít o svůj nejvyšší vrchol. Ztratil už neuvěřitelné čtyři metry).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Za zajímavými místy nemusíte cestovat půl světa. Leží doslova za humny

Rakouský Hochkönig, to je to pravé Salcbursko, plné romantiky...

Exotika na talíři. Nejzvláštnější jídla na světě,...

Masová turistika začíná být problém. Někde vás v...

Zimní sezóna se pomalu chýlí ke konci a kouzelné Tyrolsko...

Kam cestovat v roce 2020? Úžasné destinace, ze kterých si...

Nizozemský Giethoorn připomíná barevnou, kvetoucí vesničku...

Zavřít reklamu