Robot Oportunity je na Marsu stále nezvěstný. Do nouzového režimu se přepnul před dvěma měsíci

Věda a technika 15. srpna 2018 | 10:50 — Lukáš Bauer
Na Marsu v současné době působí dvojice vesmírných roverů, tedy robotů, kteří dostávají příkazy ze Země. Jeden z těchto roverů za 400 miliónů dolarů se před dvěma měsíci odmlčel a operátoři s ním od té doby nemohou navázat spojení. Stalo se tak během silné prachové bouře, která zasáhla prakticky celou planetu.
Robot Oportunity působí na rudé planetě již několik let / Internet

Je to již více než dva měsíce, kdy se vesmírný robot Oportunity přepnul kvůli nedostatku energie do nouzového režimu a společnosti NASA se stále nedaří obnovit s ním spojení. Průzkumný robot o velikosti automobilu se odmlčel po několikadenní prachové bouři 10. června. Během bouře totiž nemohl dobíjet své baterie za pomoci solárních panelů, protože na povrch rudé planety nedopadalo v té době téměř žádné světlo.

Tým vědců z laboratoře Jet Propulsion Laboratory (JPL) společnosti NASA se od té doby snaží spojení s Oportunity obnovit. Šance, že se robot dokáže z nouzového režimu opět zapnout, přitom každým dnem klesají.

Ze Země rover Oportunity odstartoval 7. července 2003. Tento vesmírný průzkumník si během své patnáctileté mise připsal hned několik důležitých objevů. Oportunity zjistil, že na Marsu existují známky dávné existence vody, prozkoumal vnitřek dvou kráterů a také jako první lidský robot na jiné planetě dokončil svou misi.

Ne vždy se ale návštěva na Marsu obešla bez potíží. Například v roce 2005 rover přišel o jedno kolo a uvízl v písku. Trvalo téměř pět týdnů, než se ho NASA podařilo vyprostit. Prachovou bouři přežil Oportunity také v roce 2007, kdy se na několik dní také přepnul do nouzového režimu kvůli nízké energii. V tomto případě se ale podařilo komunikaci obnovit.

„Tato bouře je jednou z nejintenzivnějších, kterou jsme na rudé planetě mohli pozorovat,“ uvedla NASA na začátku června. Díky nízké úrovni světla dopadajícího na povrch robot přišel o zdroj energie, jelikož je závislý na solárních panelech. Jadernou energií poháněný druhý robot Curiosity bouři překonal bez potíží.

NASA prohlásila, že tým se pokouší navázat spojení s roverem až třikrát týdně. Experti však předpokládají, že spojení se obnovit nepodaří do doby, než klesne množství prachu v atmosféře, které je stále vysoké. Dále čtěte: (NASA odstartovala průlomovou misi. Sonda Parker míří vstříc slunečnímu žáru).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní průzkum odhalil zajímavé věci o české společnosti

Zatuchá vám ve skříni povlečení? Může za to nepatrná...

Jak si udržet pořádek v koupelně? Nedovolte, aby vám...

Chcete se ve své ložnici cítit dobře? Pak spěte jako...

Vodní kámen ničí pračku, myčku, konvici i kávovar. Víte,...

Myjete ještě nádobí v ruce? Máme tipy, jak ušetřit za vodu

Drží se vám v lednici voda? Poradíme, jak se vypořádat s...

Zavřít reklamu