NASA odstartovala průlomovou misi. Sonda Parker míří vstříc slunečnímu žáru

Věda a technika 13. srpna 2018 | 10:56 — Lukáš Bauer
Po jednodenním odkladu odstartovala v neděli raketa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), která na palubě nese speciální sondu Parker. Průlomová mise má za cíl dosáhnout takové blízkosti slunečního povrchu, do jaké se ještě žádné pozemské zařízení nedostalo.
Solární sonda Parker je vybavena pokročilým tepelným štítem / NASA

V něděli 3:31 místního času odstartovala dlouho očekávaná mise amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Sondu, která se v následujících letech přiblíží ke Sluci na vzdálenost „pouhých“ 6 miliónů kilometrů, vynesla z mysu Canaveral do vesmíru raketa Delta IV Heavy.

Vědci si od nové mise slibují důležité poznatky o Slunci a jeho magnetických polí. Zařízení bude také pořizovat snímky ve vysokém rozlišení, v detailu, které není možné z teleskopů pořídit.

Sonda, která je pojmenována po americkém astrofyziku Evženu Parkerovi, bude obrovskému žáru vzdorovat s pomocí speciálního tepelného štítu. Díky tomu bude schopna přežít i při teplotách přes 1300 stupňů Celsia.

Samotný start rakety Delta IV Heavy navzdory časným ranním hodinám na místě sledovalo několik tisíc diváků, mezi nimiž byl také Parker a jeho rodina. „Jediné, co mohu říci, je tak a je to. Následujících několik let se budeme učit,“ uvedl k události známý vědec.

Sonda při průletu vesmírem dosáhne rychlosti 690 tisíc kilometrů za hodinu. Díky tomu se poměrně rychle dostane velmi blízko Slunci. V závěru mise se dostane sedmkrát blíže ke Slunci než předchozí vesmírná loď Helios 2, která byla k naší mateřské hvězdě vyslána v roce 1976. Dále čtěte: (Při startu rakety je v okolí stovek metrů obrovský žár. Důkazem je tento zdevastovaný fotoaparát).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ambulantní gynekologové se budou nově podílet na službách v nemocnicích

Chybí vám přes zimu bylinky? Pěstovat si je můžete doma

Pár rad, jak vyčistit hrnec a sporák od připáleného mléka

Chcete nápaditý a praktický doplněk do obýváku? Vyměňte...

Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních...

Máte po babičce příbory z alpaky? Stačí pár účinných, a...

Připravte si kvašené zelí. Zásobárnu vitaminů na celou...

Zavřít reklamu