Vědci dokázali neuvěřitelné. Zpět k životu přivedli tvora, který byl 40 tisíc let zamrzlý v ledu

Věda a technika 29. července 2018 | 13:30 — Lukáš Bauer
Vzorek rozmrzlého kusu ledu, který byl součástí čtyřicet tísíc let starého arktického permafrostu, obsahoval hlístice, jež po rozmrazení opět oživly. Během několika týdnů se tito živočichové zcela aklimatizovali a začali přijímat potravu. Jedná se dosud o nejdéle zmrzlého tvora, kterého se podařilo přivést zpět k životu.
Hlístice byla rozmrazena po čtyřiceti tisících letech / Internet

Ruští biologové vykopali více než 300 vzorků zmrzlé půdy různého stáří z několika lokalit po celé Arktidě a přivezli je do laboratoře v Moskvě k podrobnějšímu průzkumu. Některé vzorky ze severovýchodní části Ruska obsahovaly zmrzlé tvory zvané hlístice.

Tyto tvory vědci umístili do laboratoře a nechali je několik týdnů při teplotě 20 stupňů Celsia. Primitivní tvorové začali po velice krátké době vykazovat známky života a po několika týdnech začali přijímat potravu a chovat se stejně jako v jejich původním prostředí.

Hlístice jsou parazité, kteří dokážou narušovat kůži svého hostitele. V nalezeném vzorku vědci objevili zbytky většího tvora, který byl pravděpodobně hostitelem hlístic. Vzorek pochází z hloubky třiceti metrů a je starý přibližně 39 tisíc let.

Hlístice jsou známé svou odolností a již několikrát byly oživeny ze zmrazených vzorků, nikdy ale po takto dlouhé době. Na Zemi dosud neexistoval tvor, který by dokázal znovu ožít poté, co byl téměř čtyřicet tisíc let pohřben v ledu.

„Je zřejmé, že pleistocénní hlístice mají adaptační mechanismy, které mohou mít vědecký a praktický význam pro příbuzné vědní obory, jako jsou kryomedicína, kryobiologie a astrobiologie," uvedli vědci ke svým poznatkům ve vědecké zprávě.

Přestože existují obavy z patogenů, které jsou v permafrostu uvězněny desítky tisíc let, jelikož by mohly být pro dnešního člověka smrtelné, samotné hlístice nepředstavují podle vědců žádný problém. Dále čtěte: (Vědci přišli s vysvětlením události, která Zemi proměnila v ledovou kouli. Může přijít tak rychle jako kdysi).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

S tímhle českým vynálezem dokážete nakreslit čáru dlouhou 56 kilometrů

K Merkuru již v sobotu odletí první meziplanetární družice...

Čeští vědci objevili, jak hormony umožňují rostlinám...

Smartphony se systémem Android v ohrožení: Nový vir vypadá...

Hitler stavěl dálnici přes Čechy a Moravu, projekt A88 měl...

Cenově dostupný smartphone s obřím displejem s vysokým...

Diesely budou muset vyklidit pole, začíná éra hybridů