Vládní budovy budou chránit speciální drony. Jakému nebezpečí mají zamezit?

Věda a technika 28. července 2018 | 09:43 — Lukáš Bauer
Některé vládní budovy, elektrárny a sportovní stadiony by mohly v budoucnu využít nový způsob, jak čelit potenciálním útokům cizích dronů. Vědci z elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze totiž vyvinuli speciální bezpilotní letouny.
Speciální hlídkové drony vyvinulo ČVÚT / Shutterstock

Drony, které vyvinuli experti z Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT), umí lokalizovat cizí dron, který se pohybuje v cílové oblasti. Nově bude bezpilotní letoun schopen cizí dron také zachytit do vystřelovací sítě a tím ho zneškodnit. V budoucnu by takovéto bezpilotní letouny mohly střežit státní instituce a veřejné akce nebo fotbalová hřiště.

Tato vize má však jeden háček. V současnosti totiž v Česku není možné cizí létání autonomních strojů v souladu s legislativou. Podle tvůrců zařízení je potřeba přípravit legislativu, získat povolení a certifikaci pro systém. Vědci již zahájili jednání o nutnosti změnit zákony s Úřadem civilního letectví.

Systém s názvem DeDrone bude v brzké době dále rozšířen - v podobě vlastních inteligentních dronů, které dokážou pomocí vystřelovací sítě nežádoucí stroj ve vzduchu chytit, případně ho nárazem zneškodnit, což v současné době neumí žádný podobný systém na světě.

Od projektu si vědci slibují výkonný bezpilotní prostředek, který dokáže automaticky reagovat na alarm systému DeDrone a sám rychle doletí do oblasti, kde je odhadován výskyt cizího dronu. Bezpilotní letoun následně přesně určí jeho pozici, a na vhodném místě dron zachytí do vystřelovací sítě.

Systém DeDrone je navržen tak, aby dokázal poskytovat ochranu takzvané kritické infrastruktury státu, jako jsou elektrárny, vládní sídla, průmyslové komplexy nebo stadiony. Podle jeho zástupců může chránit ale i sídla firem a soukromé rezidence, a to nejen proti útokům dronů, ale i proti jejich zneužití ke špionáži nebo k získání bulvárních fotografií. (Dále čtěte: Čína chce být lídrem v oblasti bezpilotní logistiky. Postaví největší dopravní dron světa, který bude poháněn umělou inteligencí).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

S těmito bezdrátovými sluchátky můžete potlačit hluk ve třech různých úrovních

Vynálezce barevné fotografie zůstal celý život chudý:...

Chytré aplikace, jež dokáží výrazně prodloužit život...

Český vynález, o kterém dnes už jen málokdo ví, způsobil...

Jako první na světě změřili čeští vědci kvantové...

Naši Sluneční soustavu obklopuje záhadná vodíková stěna:...

Tajné Hitlerovy trumfy: Neviditelné letadlo, paprsky smrti a...