Vědci zveřejnili unikátní časosběrné video, na kterém je vidět osud největšího ledovce, který se odlomil od Antarktidy. Jak dnes vypadá?

Věda a technika 11. července 2018 | 10:53 — Lukáš Bauer
Jeden z největších známých ledovců, který se odlomil od Antarktidy loni v červenci, zůstal po roce stále téměř stejný. Vědci nyní zveřejnili zajímavé časosběrné video, na kterém je vidět, jak se za uplynulý rok ledovec změnil a pohyboval.
Loading...
Obří ledovec se od Antarktidy oddělil před více než rokem / Internet

Během loňského července se odlomila od Antarktidy obří ledová kra s označením A-68. Po roce, kdy tento obrovský ledový útvar vědci sledují, stále pluje po Weddellově moři nedaleko antarktického ledovce Larsen C, ze kterého pochází.

Unikátní časosběrné video ze satelitních záběrů, které bylo nedávno zveřejněno, ukazuje, jak se kra velice pomalu vzdaluje od svého původního místa dál od pobřeží. V úvodu videa je přitom velice dobře vidět samotný okamžik, kdy se kra začala oddělovat až po její úplné odtržení.

„Kry postupně unášely oceánské proudy, přílivy, odlivy a větry, přičemž její severnější část opakovaně najela na dno u pobřeží," vysvětlují vědci z antarktického výzkumného projektu Midas na svém blogu.

Okraje ledovce se postupně lámou a odplouvají, což na videu vzhledem k velikosti ledovce příliš dobře vidět není a kra se zdá stále stejná. Její pohyb po vodě také značně zpomaluje zmrzlé moře u břehu Antarktidy, které její pohyb výrazně omezuje. V současné době se ledová kra nachází přibližně 65 kilometrů od ledovce Larsen C.

Před rokem, kdy se obrovský kus ledu od svého mateřského ledovce odlomil, měřil více než 170 kilometrů na délku a byl 50 kilometrů široký. Vědci zatím netuší, kam se kra v budoucnu pohne, ale předpokládají, že může urazit značnou vzdálenost. Její kompletní roztání bude podle směru pohybu trvat nejméně 3 roky. Dále čtěte: (Vědci přišli s vysvětlením události, která Zemi proměnila v ledovou kouli. Může přijít tak rychle jako kdysi).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století se blíží: Kdy přesně se dívat na oblohu?

Vědci objevili, proč marihuana vyvolává silný pocit hladu

Několik praktických tipů, jak rychle přejít z iPhone na...

Hrozí erupce? Velká puklina se objevila jen 100 km od...

Hlídat si váš srdeční tep můžete pravidelně a snadno s...

Diamanty asi nebudou tak vzácné: Miliardy tun jich leží 150...

Proč je většina jachet bílá, přitom nákladní nebo...