Medvěd se po staletích vrací do českých lesů. Vědci objevili přesvědčivé důkazy o výskytu těchto šelem v Krkonoších

Věda a technika 02. července 2018 | 13:22 — Lukáš Bauer
Do krkonošských lesů po více než 220 letech zavítal medvěd. Na polské straně byla pozorována medvědice se třemi mláďaty. Podle expertů jsou tyto zprávy skutečně věrohodné a jedná se o významnou událost, přestože se může jednat o pouhé migrující jedince.
Medvědi z našeho území zmizeli před více než dvěma stoletími / Shutterstock

Divoké šelmy v podobě medvěda s mláďaty ohlásil turista 23. června v odlehlé krajině na polské straně Sněžky na turistické stezce Sowie Dolině. Pokud je tato informace pravdivá, může to naznačovat návrat medvěda na české území.

Pro vědce je to naprosto skvělá zpráva a informaci přikládají poměrně velkou váhu. Podle nich je totiž velice nepravděpodobné, že by si mohl někdo medvěda s mláďaty splést s nějakým jiným zvířetem. Pokud byl medvěd na polské straně skutečně objeven, jeho výskyt na českém území je pouze otázkou času.

Medvědi přitom naše území neobývají už více než dvě století. Poslední medvěd byl v Krkonoších na české straně uloven v roce 1802 v Obřím dole. Nyní se možná po 220 letech na české území tato lesní šelma vrací.

Podle správců krkonošského parku návštěvníkům nehrozí bezprostřední nebezpečí, zejména pokud se budou pohybovat po vyznačených stezkách. Stezky jsou provoněné lidským pachem a je na nich poměrně rušno, takže lze předpokládat že se těmto místům medvědi budou vyhýbat. Přesto je dobré mít se na pozoru. Je dobré se vyhnout zejména přímému střetu s medvědicí, která má mladé, v takovém případě totiž může zvíře být agresivní.

Pokud se výskyt medvěda v Krkonoších potvrdí, půjde o další velkou šelmu, která se do českých hor vrátila. Po dlouhém období takto na české území v uplynulých letech zavítali vlci.

Návrat velkých šelem na Šumavu, potažmo do Česka, potvrzuje celoevropský trend. Podle prestižního vědeckého časopisu Science už původní velké šelmy obývají zhruba třetinu rozlohy starého kontinentu. Medvědi, vlci, rysi nebo rosomáci navíc nežijí jen v přírodních rezervacích nebo odlehlých divočinách, ale stále častěji přímo v blízkosti lidských obydlí. Dále čtěte: (Americký lovec střelil jelena a uvnitř jeho těla objevil něco naprosto nečekaného).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Zavřít reklamu