Nad Ruskem explodoval nebezpečný meteorit. Do poslední chvíle o něm nikdo nevěděl

Věda a technika 01. července 2018 | 10:48 — Lukáš Bauer
Obyvatelé několika ruských měst nedávno zažili nebývalou světelnou show, když noční oblohu rozzářil meteorit v podobě ohnivé koule, která se řítila vysokou rychlostí k zemi. Asteroid byl podle expertů menší než ten, který vybuchl v roce 2013 u Čeljabinsku.
Loading...
Nad Ruskem explodoval další meteorit / Shutterstock

Ve čtvrtek 21. června zasáhl Rusko menší asteroid, jehož dopad byl hlášen hned z několika měst. Pozorovali ho například obyvatelé Liptesku, Kursku nebo Voroněže. Mnoho z očitých svědků také uvedlo, že slyšeli hlasitý třesk, když meteorit explodoval.

Podle prvotních výpočtů asteroid explodoval silou 2,8 kilotun. Na rozdíl od dvacetimetrového asteroidu, který dopadl u Čeljabinsku v roce 2013, síla výbuchu vypovídá o tom, že se jednalo spíše o menší těleso do délky čtyř metrů. 

Experti, kteří zkoumají oblast dopadu zatím nevědí, zda některý z fragmentů dosáhl zemského povrchu. Intenzivní výbuch, který dopad provázel, však napovídá, že těleso kompletně shořelo během průchodu atmosférou.

I když asteroid představoval poměrně malé riziko pro obyvatele, jedná se již o několikátou událost, kdy Zemi zasáhlo těleso z vesmíru, o kterém astronomové neměli tušení. Vesmírné agentury z celého světa včetně NASA se tak dlouhodobě snaží o včasnou identifikaci potencionálně nebezpečných asteroidů pro snížení rizika náhlé katastrofy. Dále čtěte: (Meteorit velikosti desetipatrové budovy se prohnal nebezpečně blízko Země).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující dovolenou

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Zavřít reklamu