Nad Ruskem explodoval nebezpečný meteorit. Do poslední chvíle o něm nikdo nevěděl

Věda a technika 01. července 2018 | 10:48 — Lukáš Bauer
Obyvatelé několika ruských měst nedávno zažili nebývalou světelnou show, když noční oblohu rozzářil meteorit v podobě ohnivé koule, která se řítila vysokou rychlostí k zemi. Asteroid byl podle expertů menší než ten, který vybuchl v roce 2013 u Čeljabinsku.
Loading...
Nad Ruskem explodoval další meteorit / Shutterstock

Ve čtvrtek 21. června zasáhl Rusko menší asteroid, jehož dopad byl hlášen hned z několika měst. Pozorovali ho například obyvatelé Liptesku, Kursku nebo Voroněže. Mnoho z očitých svědků také uvedlo, že slyšeli hlasitý třesk, když meteorit explodoval.

Podle prvotních výpočtů asteroid explodoval silou 2,8 kilotun. Na rozdíl od dvacetimetrového asteroidu, který dopadl u Čeljabinsku v roce 2013, síla výbuchu vypovídá o tom, že se jednalo spíše o menší těleso do délky čtyř metrů. 

Experti, kteří zkoumají oblast dopadu zatím nevědí, zda některý z fragmentů dosáhl zemského povrchu. Intenzivní výbuch, který dopad provázel, však napovídá, že těleso kompletně shořelo během průchodu atmosférou.

I když asteroid představoval poměrně malé riziko pro obyvatele, jedná se již o několikátou událost, kdy Zemi zasáhlo těleso z vesmíru, o kterém astronomové neměli tušení. Vesmírné agentury z celého světa včetně NASA se tak dlouhodobě snaží o včasnou identifikaci potencionálně nebezpečných asteroidů pro snížení rizika náhlé katastrofy. Dále čtěte: (Meteorit velikosti desetipatrové budovy se prohnal nebezpečně blízko Země).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová nafotila kalendář plný nahotinek. Víme, kde a jak se připravovala na jeho křest

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin?...

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zavřít reklamu