Americký lovec střelil jelena a uvnitř jeho těla objevil něco naprosto nečekaného

Věda a technika 27. června 2018 | 09:44 — Lukáš Bauer
V amerických lesích byl uloven jelen, který již jednou přežil setkání s lovcem. Z této události si odnesl vážné zranění v podobě několika zlomených žeber, hluboké rány a desítky centimetrů dlouhý hrot z kuše, který mu zůstal uvězněn v těle. Jeho tělo se však s tímto zraněním dokázalo vypořádat obdivuhodným způsobem.
Další 1 fotografie v galerii
Jelen již jedno setkání s lovcem přežil / Shutterstock

Americký lovec nevěřil svým očím, když vyvrhl uloveného jelena a uvnitř jeho těla objevil hrot z kuše, který pocházel ze setkání s jiným lovcem mnoho let předtím. Hrot z kuše, který jelenovi zlomil několik žeber, se stal doslova součástí jeho těla. Ocelový hrot obrostl kostmi a jelenovi tak nepůsobil žádné větší zdravotní komplikace.

Na fotografii je vidět šíp, který je diagonálně zaklíněn přes pět z žeber a uzavřený v několika vrstvách kostí. Při bližším ohledání bylo zjištěno, že hrot kuše v podstatě působil jako niterní dlaha, která držela hrudní koš pohromadě a paradoxně možná umožnila jelenovi přežít.

Robert Stegall, který zvíře ulovil, pro tamní média uvedl, že netušil, co uvnitř jelenova těla objeví a také, že zvíře bylo naprosto zdravé a ve skvělé formě. Nezvyklého kostního útvaru si všiml až když zvíře otevřel a trvalo mu ještě několik minut, než si uvědomil, že se jedná o lovecký šíp.

Podle expertů ale není podobný jev, kdy cizí těleso časem poroste kostmi, nic neobvyklého. Když byl jelen zraněn, v místě poranění se kromě zlomených žeber vytvořila velká krevní sraženina. Tato sraženina se stává později základem pro tvorbu chrupavčité tkáně, která se po delší době změní v kost.

Dalším způsobem, jak může kost růst kolem cizího tělesa, je metaplastická osifikace. Tento druh patologického procesu zvápnění se objevuje po traumatických událostech a do kostní podoby se transformují i jiné tkáně. Který z těchto procesů se odehrál v těle jelena, je podle vědců těžké říci, ale schopnost přírody je v tomto směru obdivuhodná. Dále čtěte (Archeologové našli v čínské hrobce lebku dosud neznámého tvora. Vyhubili ho pravděpodobně lidé).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Nejčastější důvody, proč se vám pravidelně tvoří v...

Naučte se správně zalévat pokojové rostliny. Mnoho lidí...

Muškáty jsou klasika, ale existují i hezčí rostlinky,...

Jak vyčistit zaneřáděný gril během několika minut

Jak vybrat ideální zahradní lehátko podle vašich potřeb a...

Zahradní dekorace vyrobíte i z věcí, které byste jinak...

Zavřít reklamu