Amerika se obává zkázy z vesmíru. Experti vypracují plány na ochranu lidí za miliardy

Věda a technika 26. června 2018 | 13:33 — Lukáš Bauer
Spojené státy americké představily unikátní plán, který jednou může naši planetu zachránit před zásahem velkého asteroidu. Taková událost může totiž v krajním případě znamenat konec lidstva a podle Bílého domu je potřeba být na tento scénář připraveni. Na opatření americká vláda uvolní miliardy dolarů.
USA dají miliardy dolarů na ochranu lidí před pádem velkého asteroidu / Shutterstock

Vláda Spojených států v minulém týdnu prosadila program zvýšené ochrany Země před pádem asteroidů. Byť to může znít jako akt daleké budoucnosti, podle expertů je tento druh hrozby velice podceňován a neexistují praktické scénáře, které by s takovou událostí počítaly. Na zdokonalení obrany lidstva před pády asteroidů vydá Amerika miliardy dolarů.

Mezi klíčová opatření bude patřit například plán zdokonaleného vyhledávání a sledování nebezpečných vesmírných objektů s možností vychýlení jejich dráhy. Návrhy opatření již zveřejnila Národní rada pro vědu a technologii (NSTC), která je jedním z amerických vládních úřadů.

V současné době naší planetě sice nehrozí bezprostřední nebezpečí srážky s vesmírným objektem, i přesto ale americká vláda považuje pokrok v této oblasti za velice důležitý. Katastrofický scénář totiž podle vědců nelze nikdy vyloučit a asteroidy se často objevují až na poslední chvíli. NASA sice dokáže evidovat až 95 procent objektů větších než jeden kilometr, které se pohybují v blízkosti Země, zbylých pět procent ale představuje skutečné riziko (čtěte: Známý asteroid, který před lety astronomům zmizel z dohledu, nyní těsně mine Zemi).

Cílem programu je také zdokonalení metodiky předpovědí, zlepšení mezinárodní spolupráce a průzkumu manévrů odvrácení kolizí. Zabývat se má i zvládnutím okamžitých mimořádných situací. Počítá se s ročními výdaji kolem 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun).

Před dvěma lety také NASA zřídila nový úřad pro sledování asteroidů a komet, které se blíží k Zemi. Úřad pro koordinaci planetární obrany (PDCO) koordinuje výzkum, jemuž se NASA systematicky věnuje od 70. let dvacátého století.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Věděli jste, že Ivana Trumpová si zahrála v jednom z nejslavnějších seriálů pro děti?

Zahradničení v únoru. Lze založit trávník, provést ořez...

Domácí chov chameleonů není složitý. Zvířata se ale...

Sedací vaky ocení lidé s bolavými zády i malé děti. Hodí...

Při výběru jídelního stolu nezáleží jen na velikosti a...

Bezpečnostních dveří existuje mnoho typů. Ne každé ale...

Vypěstujte si ředkvičky v kartonu od vajec. Získáte bohatou...

Zavřít reklamu