Společnost AMD představila procesor s neuvěřitelným počtem jader. Na trhu se objeví koncem roku

PC a Mobil 07. června 2018 | 14:02 — Lukáš Bauer
Šestnácti nebo osmnáctijádrové procesory už dnes nejsou žádnou výjimkou. Na tchajwanské výstavě Computex ale vzbudily rozruch společnosti Intel a AMD, které představily 28 a 32jádrové procesory. Špička v oblasti IT technologií má být uvedena na trh v příštím roce.
Nový procesor AMD bude mít 32 jader / Shutterstock

Během výstavy Computex v tchajwanském Tchaj-peji společnost Intel představila procesor, který má celkem 28 jader. K prezentaci společnost využila benchmark test, ve kterém procesor získal 7 334 bodů. Pro srovnání 18jádrový procesor získal pouze 4 500 bodů.

Novinku chce společnost Intel uvést na trh v posledním čtvrtletí letošního roku, jeho cena bude ale astronomická. Lze téměř s jistotou očekávat, že novinka bude stát více než 2 000 dolarů (44 tisíc korun). Za tuto cenu se totiž prodává jeho 18jádrový předchůdce.

Společnost Intel navíc letos oslaví již 50 let své existence a pro tuto příležitost si připravila speciální edici procesoru s označením Core i7-8086K. Tato limitovaná edice bude vyrobena v sérii pouhých 8 086 kusů. Číslo ale není náhodné. Má totiž připomenout slavný Intel 8086, což byl první 16bitový mikroprocesor architektury x86 z roku 1978.

Nedlouho poté, co si Intel zasloužil velký obdiv publika, ovšem triumfovala společnost AMD. Ta totiž nezůstala pozadu a Intel překonala svým 32jádrovým procesorem, který se na trh dostane rovněž závěrem roku. Druhou generaci procesorů Threadripper postavili na dvanáctimilimetrové architektuře Zen + s 64 vlákny.

AMD bude procesor vyrábět v několika různých výkonových variantách, včetně verze se čtyřiadvaceti jádry. Základní takt novinky bude podle AMD 3 GHz s možností přetaktování na 3.4 Ghz.

Oba výrobci mikročipů, které jsou v miliardách zařízeních, nedávno čelili vážnému problému. Analytici totiž objevili závažnou chybu v zabezpečení (čtěte: Intel narychlo vydal záplaty pro své procesory. Později přiznal, že stále obsahují chyby).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Home Credit nejbohatšího Čecha se chystá na burzu. Má to ale háček

Jak pečovat o dřevěný nábytek, aby vydržel dlouho krásný

Kam schovat věci před deštěm? Řešením je úložný...

Vůně z obchodu: Po kterých sáhnout a kterým se raději...

Proměna balkonu či terasy rychle a jednoduše? Zkuste pár...

Staré noviny mohou být doma ještě užitečné. S čím vším...

Léto patří koktejlům. Pomocníci, s nimiž je příprava...

Zavřít reklamu