Společnost AMD představila procesor s neuvěřitelným počtem jader. Na trhu se objeví koncem roku

PC a Mobil 07. června 2018 | 14:02 — Lukáš Bauer
Šestnácti nebo osmnáctijádrové procesory už dnes nejsou žádnou výjimkou. Na tchajwanské výstavě Computex ale vzbudily rozruch společnosti Intel a AMD, které představily 28 a 32jádrové procesory. Špička v oblasti IT technologií má být uvedena na trh v příštím roce.
Nový procesor AMD bude mít 32 jader / Shutterstock

Během výstavy Computex v tchajwanském Tchaj-peji společnost Intel představila procesor, který má celkem 28 jader. K prezentaci společnost využila benchmark test, ve kterém procesor získal 7 334 bodů. Pro srovnání 18jádrový procesor získal pouze 4 500 bodů.

Novinku chce společnost Intel uvést na trh v posledním čtvrtletí letošního roku, jeho cena bude ale astronomická. Lze téměř s jistotou očekávat, že novinka bude stát více než 2 000 dolarů (44 tisíc korun). Za tuto cenu se totiž prodává jeho 18jádrový předchůdce.

Společnost Intel navíc letos oslaví již 50 let své existence a pro tuto příležitost si připravila speciální edici procesoru s označením Core i7-8086K. Tato limitovaná edice bude vyrobena v sérii pouhých 8 086 kusů. Číslo ale není náhodné. Má totiž připomenout slavný Intel 8086, což byl první 16bitový mikroprocesor architektury x86 z roku 1978.

Nedlouho poté, co si Intel zasloužil velký obdiv publika, ovšem triumfovala společnost AMD. Ta totiž nezůstala pozadu a Intel překonala svým 32jádrovým procesorem, který se na trh dostane rovněž závěrem roku. Druhou generaci procesorů Threadripper postavili na dvanáctimilimetrové architektuře Zen + s 64 vlákny.

AMD bude procesor vyrábět v několika různých výkonových variantách, včetně verze se čtyřiadvaceti jádry. Základní takt novinky bude podle AMD 3 GHz s možností přetaktování na 3.4 Ghz.

Oba výrobci mikročipů, které jsou v miliardách zařízeních, nedávno čelili vážnému problému. Analytici totiž objevili závažnou chybu v zabezpečení (čtěte: Intel narychlo vydal záplaty pro své procesory. Později přiznal, že stále obsahují chyby).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Objevte kouzlo Dolního Saska

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

Zavřít reklamu