Na Měsíci bude příští rok vybudována mobilní 4G síť. Bude nezbytná pro nastávající soukromou misi

PC a Mobil 06. března 2018 | 08:16 — Lukáš Bauer
Německý Vodafone ve spolupráci se společností Nokia vybuduje první 4G síť pro vesmírný provoz na Měsíci. Základní 4G architektura bude zhotovena již během příštího roku. Účelem sítě bude podpora soukromého lunárního robota týmu Part Time Scientists.
Na projektu se podílí německý Vodafone / Internet

Mobilní datová síť 4G, která bude příští rok vybudována na Měsíci, bude sloužit jako podpora pro lunární vozítko skupiny Part Time Scientists (PTS), která byla rovněž jedním ze soutěžních týmů soutěže Google Lunar X Prize.

Plánovaná mise Part Time Scientists bude zahájena vysazením dvou malých robotů na Měsíci, kteří odstartují z mysu Canaveral na Floridě v raketě Falcon 9 společnosti SpaceX. Start mise je naplánován během 50. výročí přistání mise Apollo 11 na Měsíci.

Oba roboti Audi Quattro budou na Měsíc dopraveny autonomním přistávacím modulem ALINA. Vědci z PTS využijí své rovery ke studiu měsíčního roveru, který astronauti Apollo 17 používali v prosinci 1972 během historické mise NASA v měsíčním údolí Taurus-Littrow.

Vodafone pověřil společnost Nokia vytvořením vesmírné verze její ultrakompaktní mobilní buňky, která bude vážit pouhý jeden kilogram. Pracovníci PTS budou využívat 4G síť pro vysílání prvního živého HD videa z povrchu Měsíce. Signál bude pracovat v kmitočtovém pásmu 1800 MHz.

Ve svém prohlášení označil generální ředitel a zakladatel PTS Robert Böhme vesmírnou 4G síť za klíčový pokrok směrem k udržitelnému průzkumu sluneční soustavy. Použitím sítě 4G budou pracovníci PTS schopni přenášet data z routerů Quattro na přistávací modul ALINA bez čerpání drahých energetických rezerv obou robotů.

Mobilní síť může také posloužit pro budoucí účely výstavby první měsíční základny. Americká NASA totiž v minulém roce informovala, že tomuto projektu dává nejvyšší prioritu. Vědci už dokonce mají vytipované vhodné místo pro její vybudování (Čtěte: Vědci plánují postavit základnu na Měsíci. Konečně objevili vhodné místo).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte unikátní evropské území ležící na území České republiky

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Kulisy jako vystřižené z pohádky. Navštivte perlu jižní...

Není vlak jako vlak. Poznejte krásy Slovenska díky...

Zavřít reklamu