Zdrojový kód operačního systému iOS pro telefony iPhone unikl. Hackeři ho mohou stáhnout z internetu

PC a Mobil 11. února 2018 | 10:21 — Lukáš Bauer
V polovině tohoto týdne se na vývojářském webu GitHub objevil zdrojový kód jedné z klíčových komponent operačního systému iOS 9 pro telefony iPhone. Součást systému s názvem iBoot se stará o bezpečný start systému. Společnost Apple k incidentu uvedla, že uživatelům nehrozí žádné nebezpečí.
Zdrojový kód komponenty systému iOS unikl na vývojářský web GitHub / Shutterstock

Na webové službě pro vývojáře GitHub se objevil zdrojový kód komponenty iBoot, která se stará o bezpečný start systému iOS. Provádí například ověřování podpisů jádra iOS na daném zařízení a mnoho dalších úkolů. Podle expertů se jedná o jednu z nejcitlivějších součástí systému, někteří dokonce incident označili za největší v historii systému iOS.

Zdrojový kód pochází z verze iOS 9 a již v minulosti se objevil na Redditu. Po několika měsících byl umístěn na vývojářský web GitHub, kde si ho může kdokoliv stáhnout. Přestože zdrojový kód pochází z již starší verze operačního systému iOS 9, některé jeho části jsou implementovány i v nejnovější verzi 11.2.5.

Dobrou zprávou je, že kód důležité součásti systému iOS není zcela kompletní, a proto nemůže být zkompilován. Chybí v něm totiž nové zabezpečení iOS Secure Enclave. Experti ale varují, že i nekompletní kód může výrazně usnadnit hackerům identifikaci slabých míst v systému. Spolu se samotným kódem byla totiž na GitHub vložena také složka s dokumentací, kde jsou popsány jednotlivé části komponenty iBoot.

Společnost Apple rovněž potvrdila, že se jedná o pravý zdrojový kód a zároveň vyvrátila obavy o bezpečí telefonů iPhone. “Bezpečnostní řešení našich produktů rozhodně není závislé na přísném utajování našich zdrojových kódů. V našich zařízeních je zabudováno mnoho vrstev hardwarových i softwarových prvků ochrany. A v druhé řadě také našim zákazníkům doporučujeme, aby svá zařízení aktualizovali na nejnovější verze softwaru, díky čemuž využijí nejnovější ochrany,” uvedl k záležitosti Apple.

Jako každý únik, je podle odborníků i tento pro společnost Apple nepříjemný. Incident navíc přichází po kauze, kdy Apple úmyslně omezoval výkon starších zařízení za účelem stabilizace jejich provozu (čtěte: Apple reaguje na stížnosti uživatelů. V příští aktualizaci umožní vypnutí omezení výkonu procesorů iPhone) a je jasné, že renomé společnosti příliš nepodpoří.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Proč muzikál Tarzan rozplakal Evu Burešovou?

Ukápnul vám někde vosk? Poradíme, jak jej odstranit z...

Růžová nemusí být kýč. Interiér umí zútulnit, zjemnit a...

Kolik investovat do nové pračky? Už střední třída dokáže...

Jak udržet nábytek s vysokým leskem beze šmouh a otisků

Jakých chyb se doma při bouřce vyvarovat?

Znáte nejčastější chyby při pěstování muškátů?...

Zavřít reklamu