Jeden z posledních funkčních počítačů Apple I se vydražil za mnohem méně než se předpokládalo

PC a Mobil 31. května 2017 | 08:27 — Lukáš Bauer
Minulý týden uskutečněná aukce jednoho z několika posledních funkčních počítačů Apple I vynesla jeho majiteli pouze 110 tisíc eur, tedy asi 3 miliony korun. Novým majitelem se stal německý inženýr, který sbírá vzácná zařízení.
Další 4 fotografie v galerii
První počítač, který prodávali zakladatelé Apple – Steve Jobs a Steve Wozniak / Internet

Minulou sobotu proběhla dlouho avizovaná aukce jednoho z posledních funkčních zařízení tohoto typu, které se na světě nachází. Aukční prodej historického počítače Apple I, o kterém jsme již v minulosti psali, proběhl v aukční síni Breker, kterou vlastní sběratel a dražitel technologických zajímavostí Uwe Breker.

Navzdory předpokladům odborníků i sběratelů z celého světa , se však tento unikát, který je po více než 40. letech stále schopný provozu, prodal „pouze“ za 110 tisíc eur, což je v přepočtu kolem 3 milionů korun.

Podle Brekera to jasně naznačuje, že značný nárůst cen těchto zařízení po Jobsově smrti v roce 2011 je u konce. Krátce po smrti zakladatele Apple se totiž stejná zařízení v podobné kondici prodávala minimálně dvakrát dráž. Nejúspěšnější aukce identického počítače vynesla v roce 2013 jeho majiteli 516 tisíc eur (v přepočtu 14 milionů korun).

Apple I je tak vzácný zejména proto, že jich bylo vyrobeno pouhých 200 kusů a provozu schopných je jich na světě již velmi málo. Druhým aspektem, který má pro sběratele obrovskou hodnotu je ten, že na výrobě tohoto počítače se fyzicky přímo podílel Steve Jobs a Steve Wozniak. Aby mohli financovat jeho výrobu, museli dokonce prodat svoji starou dodávku VW a také Jobsovu kalkulačku HP-65.

Novým majitelem, který zvítězil v sobotní aukci s cenovkou 110 tisíc eur se stal německý inženýr, který sbírá jedinečná a vzácná zařízení. Spolu se samotným počítačem, získal také originální manuál, potvrzení o přijetí a další hodnotné dokumenty.

„Apple I byl jednou z prvních příležitostí dostat se ke skutečnému osobnímu počítači, protože do té doby byly pouze počítače obrovských rozměrů, které byly pro domácí použití nevhodné,“ řekl jeho původní majitel John J Dryden, který ho koupil v roce 1976. Na originální pracovní provedení těchto prvních osobních počítačů se můžete podívat v galerii.

Dryden uvedl, že loučení s počítačem bylo těžké, ale prý přišel jeho čas a nyní může sloužit někomu kdo ho opravdu potřebuje. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Budoucnost cyklistiky: Technologie Loopwheels dokáže tlumit vibrace a zvyšuje komfort jízdy

Lunární vozidlo Curiosity na Marsu stávkuje: Co se rozbilo a...

Hrůzná dystopie nastane za dva roky v Číně: Každý občan...

Robotů kolem nás razantně přibude: Nebudou lidi ovšem...

Jak se pomocí vodních hodin měřil přesný čas: Proč...

Nostalgie s novou herní mini konzolí PlayStation One Classic s...

Plně funkční umělou ruku uměl sestrojit český vynálezce...