Tento sebedestrukční telefon uchová vaše data v tajnosti navždy

PC a Mobil 21. února 2017 | 07:37 — Jan Volf
S nápadem na sebedestruktivní telefon se obvykle setkáváme pouze ve špionážních filmech. Ve skutečnosti je to ale potencionálně cenný vynález, který může přidat na bezpečnosti a ochraně pro lidi s obzvláště cennými daty.
Přístroj může být v jednom okamžiku plně funkční a o pár sekund později totálně zničený / shutterstock.com

Tým vědců ze Saudské Arábie vyrobil prototyp důmyslného mechanismu, který je schopen zničit zařízení za pouhých 10 vteřin, a může být také naprogramován, aby se za určitých podmínek zničil sám.

Tento mechanismus funguje na bázi převodu energie z baterie do elektrody, která se zahřeje tak rychle, že tím roztáhne speciální polymer, který se rychle rozpíná a tím rozdrtí procesor zařízení.

„Polymer velmi rychle expanduje a tím způsobí dostatečně vysoké napětí na to, aby tenký křemíkový čip – který je umístěn na polymeru – rozmačkal“, vysvětluje Muhammad Mustafa Hussain z univerzity vědy a techniky King Abdulah. Výsledkem je přístroj, který může být v jednom okamžiku perfektně a plně funkční a o pár sekund později je absolutně nepoužitelný a totálně zničený.

Co je však na tomto vynálezu nejzajímavější je, že k tomu aby přístroj aktivoval sekvenci sebezničení není ani potřeba, aby ho měl majitel v danou chvíli u sebe. Vědci úspěšně testovali produkt řadou různých druhů spouštěcích mechanismů, například pomocí GPS signálu, který zařízení aktivuje, pokud přesáhne určitou vzdálenost z předem zadaného výchozího bodu. Vyvynuli také aplikaci, která je schopna se zařízením na dálku komunikovat a spustit sebedestrukci zadáním hesla.

Zatím je zařízeni stále ve fázi testování, ale tým doufá, že se jim podaří tuto technologii aplikovat tak, že nezničí pouze procesor, ale i úložné zařízení dat a další podobné komponenty.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Květináč, taburet i houpačka pro děti. Z pneumatik můžete...

Potunie krásně ozdobí okna či balkon. Kříženec surfinií a...

Jedovaté rostliny, kterých se doma v případě malých dětí...

Jak správně mrazit hotová jídla, aby neztratila na kvalitě...

V úzké kuchyni vsaďte na výsuvné systémy a chytré...

Nevyhazujte skořápky od vajec. Pomohou v kuchyni i proti...

Zavřít reklamu