Facebook v Německu tvrdě bojuje proti potencionálním pokutám za lživé a nenávistné příspěvky.

PC a Mobil 22. ledna 2017 | 01:11 — Lukáš Bauer
Německo zvažuje pokutování provozovatelů sociálních sítí v těch případech, pokud  nezareagují na stížnosti ohledně nenávistných projevů, nebo falešných zpráv do 24 hodin a neodstraní je.
Facebook jde do boje proti pokutám za lživé a nenávistné příspěvky / Shutterstock

Facebook s nahlášenými příspěvky, které jsou zveřejněny přímo na jeho stránkách, nebo jejich prostřednictvím, aktivně bojuje. Německo navzdory tomu pravděpodobně bude požadovat, reakci na stížnosti mnohem dříve než je tomu teď a to nejpozději do 24 hodin. V opačném případě hrozí tučnými finančními sankcemi.

Vláda Německé kancléřky Angely Merkelové totiž začala připravovat legislativu, která by vyžadovala po Facebooku a dalších sociálních sítích, nejen reagovat na nenávistné, lživé a podvodné příspěvky, ale dokonce i odstranit tento problematický obsah do 24 hodin od podání stížnosti.

Problematika závadného obsahu bohužel není uplně jednoduchá..

"Neexistuje žádné jednoduché a radikální řešení, pokud zároveň nechcete nést odpovědnost za nežádoucí důsledky. Nehledě na to, že je to velmi složitá otázka, ve které nelze jednoznačně říci, co je legální a co je nezákonné" uvedla podle zpráv agentury Bloomberg, hlavní lobbistka Facebooku v Německu Eva-Maria Kirschsieper.

Dodala také, že firma bere falešné zprávy a projevy nenávisti velmi vážně.

Z kontrol a průzkumů provedených Německými úřady totiž vyplývá, že Facebook je zdrojem zpráv a informací, až pro 1,8 miliardy lidí měsíčně a má tedy rozhodně masový vliv. Sociální síť byla také kritizována například v USA za to, že záměrně ponechala v oběhu nepravdivé články, které mohly negativně ovlivnit volby. Kritika Facebooku však také vyvolává diskuzi týkající se otázek spojených s cenzurou.

Nedávno téměř 80 organizací, včetně American Civil Liberties Union, napsalo dopis Facebooku, který obviňuje společnost z rasově motivované cenzury. Facebook údajně odstraňuje příspěvky od aktivistů jiné než bílé barvy, zatím co příspěvky bílé rasy v diskuzích ponechává.

Podle informací agentury Reuters, Facebook oznámil partnerství s německou auditní organizací Correctiv a slíbili, že výrazně omezí šíření falešných zpráv v Německu během několika málo týdnů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová nafotila kalendář plný nahotinek. Víme, kde a jak se připravovala na jeho křest

Zvěřina aneb zdravý gastro zážitek podzimu. Jak ji správně...

Pozor na nejčastější chyby při chovu morčat

Je čas vyvěsit ptačí budku. Víte, že je pro vaši zahradu...

Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Nemáte možnost mít klasický krb s komínem? Existuje několik...

I umístění televizoru má svá pravidla. Víte, která to...

Zavřít reklamu