Facebook v Německu tvrdě bojuje proti potencionálním pokutám za lživé a nenávistné příspěvky.

PC a Mobil 22. ledna 2017 | 01:11 — Lukáš Bauer
Německo zvažuje pokutování provozovatelů sociálních sítí v těch případech, pokud  nezareagují na stížnosti ohledně nenávistných projevů, nebo falešných zpráv do 24 hodin a neodstraní je.
Facebook jde do boje proti pokutám za lživé a nenávistné příspěvky / Shutterstock

Facebook s nahlášenými příspěvky, které jsou zveřejněny přímo na jeho stránkách, nebo jejich prostřednictvím, aktivně bojuje. Německo navzdory tomu pravděpodobně bude požadovat, reakci na stížnosti mnohem dříve než je tomu teď a to nejpozději do 24 hodin. V opačném případě hrozí tučnými finančními sankcemi.

Vláda Německé kancléřky Angely Merkelové totiž začala připravovat legislativu, která by vyžadovala po Facebooku a dalších sociálních sítích, nejen reagovat na nenávistné, lživé a podvodné příspěvky, ale dokonce i odstranit tento problematický obsah do 24 hodin od podání stížnosti.

Problematika závadného obsahu bohužel není uplně jednoduchá..

"Neexistuje žádné jednoduché a radikální řešení, pokud zároveň nechcete nést odpovědnost za nežádoucí důsledky. Nehledě na to, že je to velmi složitá otázka, ve které nelze jednoznačně říci, co je legální a co je nezákonné" uvedla podle zpráv agentury Bloomberg, hlavní lobbistka Facebooku v Německu Eva-Maria Kirschsieper.

Dodala také, že firma bere falešné zprávy a projevy nenávisti velmi vážně.

Z kontrol a průzkumů provedených Německými úřady totiž vyplývá, že Facebook je zdrojem zpráv a informací, až pro 1,8 miliardy lidí měsíčně a má tedy rozhodně masový vliv. Sociální síť byla také kritizována například v USA za to, že záměrně ponechala v oběhu nepravdivé články, které mohly negativně ovlivnit volby. Kritika Facebooku však také vyvolává diskuzi týkající se otázek spojených s cenzurou.

Nedávno téměř 80 organizací, včetně American Civil Liberties Union, napsalo dopis Facebooku, který obviňuje společnost z rasově motivované cenzury. Facebook údajně odstraňuje příspěvky od aktivistů jiné než bílé barvy, zatím co příspěvky bílé rasy v diskuzích ponechává.

Podle informací agentury Reuters, Facebook oznámil partnerství s německou auditní organizací Correctiv a slíbili, že výrazně omezí šíření falešných zpráv v Německu během několika málo týdnů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte unikátní evropské území ležící na území České republiky

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Kulisy jako vystřižené z pohádky. Navštivte perlu jižní...

Není vlak jako vlak. Poznejte krásy Slovenska díky...

Zavřít reklamu