Facebook spustil v Česku speciální program. Bude pomáhat v boji proti dezinformacím

PC a Mobil 12. února 2020 | 12:29 — Lukáš Bauer
Společnost Facebook spouští v Česku a také na Slovensku takzvaný fact-checking program, který je zaměřen na boj proti dezinformacím. Na ověřování informací v příspěvcích na sociální síti se budou podílet také subjekty třetích stran.
Další 1 fotografie v galerii
Společnost Facebook bojuje proti dezinformacím / Internet

Dezinformace jsou jedním z největších problémů, které trápí nejen sociální sítě, ale prakticky celý internet. Sociální síť Facebook proto spouští speciální program na ověřování zveřejněných informací. Součástí takzvaného fact-checking programu mají být také nezávislé agentury jako například Agence France-Presse (AFP).

Společnost Facebook se k tomuto kroku rozhodla poté, co dlouhodobě čelila kritice, že se v rámci jejích příspěvků šíří dezinformace. Program bude založen na spolupráci s takzvanými „fact-checkery“, které zajistí třetí strany z celého světa. Tito specialisté budou posuzovat pravdivost informací.

"Máme radost, že můžeme ve spolupráci s AFP spustit náš „fact-checkingový“ program na Slovensku a v České republice. Boj s nepravdivými zprávami je závazek, ke kterému přistupujeme velmi vážně, a proto neustále pracujeme na nových způsobech, jak zabránit šíření dezinformací na naší platformě," uvedl Strategic Partner Development Manager pro Evropu, Blízký východ a Afriku ve Facebooku Guido Buelow.

Jakmile „fact-checker“ vyhodnotí zprávu jako nepravdivou, Facebook ji začne zobrazovat níže ve svých „Novinkách“, čímž má snížit její šíření. Společnost chce tak zabránit šíření hoax, a tím redukovat počet lidí, kterým se tato zpráva zobrazí.

Pokud bude zpráva označena jako nepravdivá, Facebook na to upozorní uživatele, kteří tento příspěvek uvidí nebo se jej budou snažit šířit. V současné době má tato sociální síť více než 50 partnerů, kteří po celém světě ověřují obsah ve více než 40 jazycích. Dále čtěte: (Facebook vyhlásil válku dezinformacím. Bude blokovat skupiny a omezovat dosah příspěvků).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Krutý osud prvorepublikové filmové hvězdy Jiřiny Štěpničkové. Kolegové pro ni žádali trest smrti

Při nákupu vany si zkuste pohlídat těchto pět věcí

Neobyčejné noční stolky. Jsou originální a nezaberou tolik...

Otestuje si kvalitu vašeho pracího prášku. Pomůže vám k...

Nejčastější chyby, které děláme při výběru závěsů a...

Povrch hraje v případě vany stěžejní roli. V některé...

Několik věcí, na které je třeba dát si pozor při...

Zavřít reklamu