Patentová válka mezi Applem a Samsungem po letech skončila. Jaký je výsledek?

PC a Mobil 30. června 2018 | 13:18 — Lukáš Bauer
Bitva technologických gigantů o klíčové patenty pro vývoj moderních technologií je u konce. Společnosti Apple a Samsung spor uzavřely dohodou před kalifornským soudem. Podmínky urovnání sporu ale obě společnosti tají.
Samsung se přel se společností Apple o některé patenty / Shuttestock

Dosud jedna z největších právních bitev technologických společnosti skončila dohodou. Podle kalifornského soudu společnosti Apple a Samsung uzavřely dohodu, která řeší dlouholetý spor o patenty pro výrobu mobilních telefonů a dalších mobilních technologií.

K samotným podmínkám klíčové dohody se ale zatím ani jedna strana nevyjádřila a experti předpokládají, že z taktických důvodů obsah dohody nebude zveřejněn. Společnost Apple jihokorejského výrobce zažalovala v roce 2011, samotné kořeny sporu ale sahají až do roku 2007, tedy do doby, kdy Steve Jobs představil světu první iPhone.

Samsung musel adekvátním způsobem na průlom v mobilních telefonech reagovat, to se ale Applu nelíbilo a obvinil společnost z kopírování nejen designu, ale i funkcí nového iPhone. Právníci obou stran tehdy nešetřili ostrými výrazy a spor velice rychle eskaloval.

Společnost Samsung musel již dříve Applu zaplatit astronomickou částku, která se v přepočtu vyšplhala k devíti bilionům korun. Další tři biliony by měl Samsung uhradit ještě v letošním roce, pokud tuto částku neovlivnila nynější dohoda.

Na americkém trhu jsou podobné žaloby naprosto běžné a jejich hlavním cílem je omezit ekonomický i technologický růst konkurenčních firem. Drtivá většina těchto sporů však končí dohodami.

Podle vyjádření společnosti Apple nejde ani tak o to získat peníze, jako spíš o princip. Tvůrci legendárního telefonu iPhone totiž vadí zejména fakt, že udává trend, který ostatní výrobci kopírují a získávají tak jistou konkurenční výhodu. Dále čtěte: (Společnost AMD představila procesor s neuvěřitelným počtem jader. Na trhu se objeví koncem roku).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

ČEZ se zapojí do průzkumu těžby lithia na Cínovci

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zužitkujte úrodu rybízu na maximum a využijte jeho léčivé...

Ptáci potřebují péči nejen v zimě, ale i v horkých...

Dětský pokojíček pro novorozence. Co všechno budeme...

Zavřít reklamu