Originální filmový Aston Martin Jamese Bonda může být váš. V červnu jde do dražby

Auto-moto 31. května 2018 | 08:51 — Lukáš Bauer
Pokud jste fanouškem bondovek a chcete vlastnit originální Astron Martin DB5 z roku 1965, máte šanci. Vůz, který byl použit během natáčení filmu Golden Eye (Zlaté oko), bude vydražen na festivalu Goodwood Festival of Speed. Zájem o tento unikát se očekává obrovský.
Aston Martin DB4 Jamese Bonda půjde brzy do dražby / Internet

Každý fanoušek bondovek si asi vybaví úvodní scénu z filmu Golden Eye, kdy se James Bond (Pierce Brosnan) řítí ve svém Aston Martin přes kopce v Monaku a pronásleduje Xenii Onatopp (Famke Jenssen), která ujíždí ve Ferrari F355. Autentický vůz z první bondovky, kde hlavní roli obsadil Pierce Brosnan, bude zanedlouho vydražen na akci s názvem Goodwood Festival Speed.

Po ukončení natáčení filmu bylo vozidlo použito jako propagační předmět pro premiéru a následně pro nově představený model Astonu DB7. Poté se vůz dostal do rukou soukromého sběratele, který ho koupil za 200 tisíc dolarů. Od té doby byl DB5 vystaven v Národním motorovém muzeu ve Velké Británii a na výstavě Bond in Motion v londýnské Covent Garden.

Do dražby vůz vstoupí během aukčního bloku v rámci akce Goodwood Festival of Speed v pátek 13. července. Aukční dům Bonhams, který je zaměřen na prodej historických a raritních předmětů, očekává, že vůz by se mohl vydražit až za částku kolem dvou milionů dolarů (přibližně 44 milionů korun).

Pro srovnání, model DB5, který řídil Sean Connery ve filmu GoldFinger, se v roce 2010 prodal za neuvěřitelných 4,6 milionu dolarů (101 milionů korun). Podle této metriky lze tvrdit, že vozidlo, ve kterém seděl Brosnan, může být více než dobrou investicí.

Svou hodnotu mají ale také věci, do kterých by to laik možná nikdy neřekl, nejen automobily. V minulém roce se například za rekordní cenu vydražil jeden z prvních počítačů společnosti Apple (čtěte: Jeden z posledních funkčních počítačů Apple I se vydražil za mnohem méně, než se předpokládalo).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chytrá aplikace, která umožní prodloužit život baterie vašeho smartphonu

Český vynález, o kterém dnes už jen málokdo ví, způsobil...

Jako první na světě změřili čeští vědci kvantové...

Naši Sluneční soustavu obklopuje záhadná vodíková stěna:...

Tajné Hitlerovy trumfy: Neviditelné letadlo, paprsky smrti a...

Již 11 let nahání Microsoft autora počítačového viru...

Ukradený český vynález: Prvenství bratranců Veverkových...