Před 120 lety vyjel na dalekou cestu první vůz se spalovacím motorem postavený v Kopřivnici

Auto-moto 25. května 2018 | 08:46 — Lukáš Bauer
První skutečně použitelný automobil se spalovacím motorem vyrobený ve střední Evropě, NW Präsident, vyjel ve dnech 21. a 22. května na dalekou cestu z Kopřivnice do Vídně. Cesta do 328 kilometrů vzdáleného města mu zabrala více než čtrnáct hodin.
První použitelné vozidlo ve střední Evropě dostalo jméno Präsident / Tatra

V květnu roku 1898 vyrazilo nejvyšší vedení společnosti Nesseldorfer Wagenbau-Fabriks-Gesselschaft a jeho obchodní spojenci novým vozem za doprovodu dalšího automobilu Benz Phaeton, který byl později přejmenován na Instructor, z Kopřivnice do Vídně po vlastní ose.

Za čtrnáct a půl hodiny čistého času urazila malá kolona obou vozů doplněná cyklisty, po trase Kopřivnice – Přerov - Uherské Hradiště – Hodonín - Vídeň 328 kilometrů. Cílem cesty prvního skutečně využitelného vozidla se spalovacím motorem ve střední Evropě, bylo jeho představení na výstavě otevřené k 50. výročí panování ryzího monarchy, císaře Františka Josefa I.

NW Präsident prý budil ve Vídni zaslouženou pozornost. Díky zajímavým křivkám karosérie, odvozené z moderního kočáru, tvořil vůz s podvozkem harmonický celek a výrazně se tak lišil od všech tehdy vyráběných automobilů.

Díky tomuto počinu získala kopřivnická firma také první obchodní úspěch v podobě objednávky podobného vozu od vídeňského uhlobarona Oskara Berlema. Ten ale získal již upravenou verzi vozu s konstrukčně pokročilejší převodovkou.

Po skončení výstavy firma darovala svůj NW Präsident společně s vozem Instructor Rakouskému automobilovému klubu jako cvičná vozidla. V roce 1919, po společensko-politickém přeskupení střední Evropy, se vůz NW Präsident dostal do sbírek Národního technického muzea v Praze.

Později již v továrně Tatra vyrobili repliku podle dochované dokumentace. Jak byla práce úspěšná, může každý návštěvník severomoravské Kopřivnice posoudit na vlastní oči. Nedávno také Tatra zrenovovala svůj závodní speciál, který byl objeven poté, co byl téměř třicet let ztracen (čtěte: Speciál Tatra ztracený 30 let v Africe byl nyní představen v plné kráse).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

S těmito bezdrátovými sluchátky můžete potlačit hluk ve třech různých úrovních

Vynálezce barevné fotografie zůstal celý život chudý:...

Chytré aplikace, jež dokáží výrazně prodloužit život...

Český vynález, o kterém dnes už jen málokdo ví, způsobil...

Jako první na světě změřili čeští vědci kvantové...

Naši Sluneční soustavu obklopuje záhadná vodíková stěna:...

Tajné Hitlerovy trumfy: Neviditelné letadlo, paprsky smrti a...