Tip na parádní výlet pro milovníky automobilů: Výstava veteránů v Paříži

Auto-moto 02. února 2018 | 07:25 — Anna Novotná
Příznivci automobilových veteránů se za pár dní sjedou na pařížské výstaviště Porte de Versailles, kde se od 7. do 11. února koná výstava Rétromobile.
Dalších 7 fotografií v galerii
Příznivci automobilových veteránů se za pár dní sjedou na pařížské výstaviště / Peugeot

Automobilové značky na ní každoročně představují svou historii. K vidění bývají skutečně atraktivní kousky, o čemž se na 43. ročník vypraví přesvědčit asi 120 000 návštěvníků. Francie je na své historické dědictví náležitě pyšná, a proto se francouzské automobilové značky předhánějí, která z nich připraví nápaditější expozici. Tradičně nejzajímavější mívá Peugeot. Je jedním ze tří nejstarších výrobců automobilů na světě, má tedy z čeho čerpat.

Ze stovek modelů, které za 127 let své automobilové éry stvořil, je těžké vybrat. Proto posílá do Paříže exponáty, které si to nějak zasloužily, například slaví právě kulatiny, jako Peugeot 203. Tento vůz byl poprvé představen na pařížském autosalonu v roce 1948 a letos tedy slaví 70 let. Značce Peugeot hodně pomohl v poválečných letech obnovit její prodejní sílu.

Dalšímu oslavenci, Peugeotu 504, je letos 50. Byl ve své době nesmírně populární. V roce 1969 vyhrál Auto roku a proslavil značku Peugeot po celém světě. Prodalo se ho neuvěřitelných 3,7 milionu kusů.

Neslaví ale jen vozy, před 30 lety bylo ve francouzském městě Sochaux otevřeno Muzeum Aventure Peugeot. Je mu věnován kus expozice. Mimochodem toto muzeum a Sochaux, což je kolébka značky Peugeot, jsou dalším tipem na výlet.

Některé modely sice nemají významné výročí, ale byl by hřích je v Paříži na svátku automobilových veteránů neukázat. Jedním z nich je Peugeot 404 Cabriolet z dílen slavné italské designové značky Pininfarina. Verze 404 Cabriolet s pevnou střechou je skutečnou raritou.

Dalším exponátem je kultovní Peugeot 205 GTi. Zasloužil se o to, že značka Peugeot získala sportovní image. Pomohl tomu i úspěch vozu 205 Turbo 16, který v letech 1985 a 1986 zvítězil v mistrovství světa v rallye a v letech 1987 a 1988 vyhrál rallye Paříž – Dakar.

A na výstavě automobilové historie nemůže chybět jeden z úplně nejstarších vozů značky Peugeot – Type 5. Vyráběl se v letech 1893 a 1894 a celkem spatřilo světlo světa pouhých 14 kusů. Expozici Peugeotu na výstavě Rétromobile najdete v hale 1.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co letos Čechům vadilo na dovolené nejvíce?

Topné žebříky jsou stále nejpraktičtějším doplňkem...

Zatuchá vám ve skříni povlečení? Může za to nepatrná...

Jak si udržet pořádek v koupelně? Nedovolte, aby vám...

Chcete se ve své ložnici cítit dobře? Pak spěte jako...

Vodní kámen ničí pračku, myčku, konvici i kávovar. Víte,...

Myjete ještě nádobí v ruce? Máme tipy, jak ušetřit za vodu

Zavřít reklamu