Nejnáročnější soutěž motoristického sportu Rallye Dakar vyhrál již potřetí v řadě Peugeot

Auto-moto 24. ledna 2018 | 13:21 — Anna Novotná
Rallye Dakar je nejnáročnější soutěží motoristického sportu na světě. Letošní 40. ročník většina závodníků označila za nejtěžší v historii. Mnoho z nich v něm totiž utrpělo zranění, nehodu, fyzické i psychické vyčerpání, bolest či zoufalství.
Dalších 5 fotografií v galerii
Peugeot opět vyhrál Rallye Dakar / Peugeot

V letošním roce Dakar zkrátka odhalil svou ďábelskou podobu. Značka Peugeot přesto obhájila své loňské a předloňské vítězství. Důstojně tak zakončila svůj čtyřletý dakarský program.

Tým Peugeot Total přistavil na start Rallye Dakar čtyři vozy Peugeot 3008DKR Maxi. V průběhu této náročné zkoušky vytrvalosti na téměř 9000 kilometrech nejenom vyhrály sedm ze třinácti etap, ale prokázaly rovněž pozoruhodnou spolehlivost. Do cíle v argentinské Cordóbě dovezly tři ze čtyř posádek, z nichž jedna byla zlatá. Byli to Carlos Sainz a Lucas Cruz. Dvojice Španělů od samého startu soutěže podávala mistrovský výkon a za volantem Peugeotu 3008DKR Maxi č. 303 předvedla jak výkonnost, tak konzistentnost. Vítězové Dakaru 2010 znovu vystoupili na vrchol stupňů vítězů, když do cíle dojeli s náskokem 43 min 40 s před svými soupeři.

Druhá nejlepší z posádek Peugeot - Stéphane Peterhansel a Jean-Paul Cottret – skončila na 4. pozici, což samo o sobě není špatné. Tito dva Francouzi se z ní ale neradovali. V letech 2016 a 2017 totiž Dakar vyhráli a jejich touha obhájit vítězství byla obrovská, avšak letos zůstala nenaplněná.

Třetí posádka – rovněž francouzská - Cyril Despres a David Castera začala dakarskou rallye skvěle. Jako první z týmu Peugeot Total vyhrála etapu. Dva dny poté ovšem havarovala a zůstala odkázána na pomoc servisního kamionu. V rallye pokračovala dál, ovšem bez šance na vítězství. Připadla jí tak role anděla strážného, který provázel své týmové kolegy a jistil je pro případ, že by potřebovali pomoc.

Čtvrtá posádka Sébastien Loeb a Daniel Elena zahájila letošní ročník s jasným cílem vyhrát. Loni skončila se ztrátou 5 minut za vítězi, letos si to zkušení závodníci chtěli vynahradit. Jejich úsilí ovšem zmařila nehoda, při které si Daniel Elena zlomil kostrč, což mu znemožnilo pokračovat. Z letošní Rallye Dakar tak francouzsko-monacká dvojice musela odstoupit.

Na Rallye Dakar 2018 tak tým Peugeot Sport zažil hodně nečekaných zvratů, nicméně vyhrál! Završil tak působivý seznam úspěchů značky PEUGEOT na Dakaru, protože jde o sedmé vítězství z osmi startů.

Zde je stručná připomínka všeho, co PEUGEOT na Dakaru dosáhl:

  • 1987: Vítězství pro posádku Vatanen/Giroux (205 T16 Grand Raid)
  • 1988: Vítězství pro posádku Kankkunen/Piironen (205 T16 Grand Raid)
  • 1989: První a druhé místo pro posádky Vatanen/Berglund a Ickx/Tarin (oba 405 T16 Grand Raid)
  • 1990: První, druhé a třetí místo pro posádky Vatanen/Berglund (405 T16 Grand Raid), Waldegard/Fenouil (405 T16 Grand Raid) a Ambrosino/Baumgartner (205 T16 Grand Raid)
  • 2016: Vítězství pro posádku Peterhansel/Cottret (2008DKR)
  • 2017: První, druhé a třetí místo pro posádky Peterhansel/Cottret, Loeb/Elena and Despres/Castera (všichni 3008DKR)
  • 2018: Vítězství pro posádku Sainz/Cruz (3008DKR Maxi). 
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Věděli jste, že Ivana Trumpová si zahrála v jednom z nejslavnějších seriálů pro děti?

Zahradničení v únoru. Lze založit trávník, provést ořez...

Domácí chov chameleonů není složitý. Zvířata se ale...

Sedací vaky ocení lidé s bolavými zády i malé děti. Hodí...

Při výběru jídelního stolu nezáleží jen na velikosti a...

Bezpečnostních dveří existuje mnoho typů. Ne každé ale...

Vypěstujte si ředkvičky v kartonu od vajec. Získáte bohatou...

Zavřít reklamu