Nejnáročnější soutěž motoristického sportu Rallye Dakar vyhrál již potřetí v řadě Peugeot

Auto-moto 24. ledna 2018 | 13:21 — Anna Novotná
Rallye Dakar je nejnáročnější soutěží motoristického sportu na světě. Letošní 40. ročník většina závodníků označila za nejtěžší v historii. Mnoho z nich v něm totiž utrpělo zranění, nehodu, fyzické i psychické vyčerpání, bolest či zoufalství.
Dalších 5 fotografií v galerii
Peugeot opět vyhrál Rallye Dakar / Peugeot

V letošním roce Dakar zkrátka odhalil svou ďábelskou podobu. Značka Peugeot přesto obhájila své loňské a předloňské vítězství. Důstojně tak zakončila svůj čtyřletý dakarský program.

Tým Peugeot Total přistavil na start Rallye Dakar čtyři vozy Peugeot 3008DKR Maxi. V průběhu této náročné zkoušky vytrvalosti na téměř 9000 kilometrech nejenom vyhrály sedm ze třinácti etap, ale prokázaly rovněž pozoruhodnou spolehlivost. Do cíle v argentinské Cordóbě dovezly tři ze čtyř posádek, z nichž jedna byla zlatá. Byli to Carlos Sainz a Lucas Cruz. Dvojice Španělů od samého startu soutěže podávala mistrovský výkon a za volantem Peugeotu 3008DKR Maxi č. 303 předvedla jak výkonnost, tak konzistentnost. Vítězové Dakaru 2010 znovu vystoupili na vrchol stupňů vítězů, když do cíle dojeli s náskokem 43 min 40 s před svými soupeři.

Druhá nejlepší z posádek Peugeot - Stéphane Peterhansel a Jean-Paul Cottret – skončila na 4. pozici, což samo o sobě není špatné. Tito dva Francouzi se z ní ale neradovali. V letech 2016 a 2017 totiž Dakar vyhráli a jejich touha obhájit vítězství byla obrovská, avšak letos zůstala nenaplněná.

Třetí posádka – rovněž francouzská - Cyril Despres a David Castera začala dakarskou rallye skvěle. Jako první z týmu Peugeot Total vyhrála etapu. Dva dny poté ovšem havarovala a zůstala odkázána na pomoc servisního kamionu. V rallye pokračovala dál, ovšem bez šance na vítězství. Připadla jí tak role anděla strážného, který provázel své týmové kolegy a jistil je pro případ, že by potřebovali pomoc.

Čtvrtá posádka Sébastien Loeb a Daniel Elena zahájila letošní ročník s jasným cílem vyhrát. Loni skončila se ztrátou 5 minut za vítězi, letos si to zkušení závodníci chtěli vynahradit. Jejich úsilí ovšem zmařila nehoda, při které si Daniel Elena zlomil kostrč, což mu znemožnilo pokračovat. Z letošní Rallye Dakar tak francouzsko-monacká dvojice musela odstoupit.

Na Rallye Dakar 2018 tak tým Peugeot Sport zažil hodně nečekaných zvratů, nicméně vyhrál! Završil tak působivý seznam úspěchů značky PEUGEOT na Dakaru, protože jde o sedmé vítězství z osmi startů.

Zde je stručná připomínka všeho, co PEUGEOT na Dakaru dosáhl:

  • 1987: Vítězství pro posádku Vatanen/Giroux (205 T16 Grand Raid)
  • 1988: Vítězství pro posádku Kankkunen/Piironen (205 T16 Grand Raid)
  • 1989: První a druhé místo pro posádky Vatanen/Berglund a Ickx/Tarin (oba 405 T16 Grand Raid)
  • 1990: První, druhé a třetí místo pro posádky Vatanen/Berglund (405 T16 Grand Raid), Waldegard/Fenouil (405 T16 Grand Raid) a Ambrosino/Baumgartner (205 T16 Grand Raid)
  • 2016: Vítězství pro posádku Peterhansel/Cottret (2008DKR)
  • 2017: První, druhé a třetí místo pro posádky Peterhansel/Cottret, Loeb/Elena and Despres/Castera (všichni 3008DKR)
  • 2018: Vítězství pro posádku Sainz/Cruz (3008DKR Maxi). 
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co letos Čechům vadilo na dovolené nejvíce?

Topné žebříky jsou stále nejpraktičtějším doplňkem...

Zatuchá vám ve skříni povlečení? Může za to nepatrná...

Jak si udržet pořádek v koupelně? Nedovolte, aby vám...

Chcete se ve své ložnici cítit dobře? Pak spěte jako...

Vodní kámen ničí pračku, myčku, konvici i kávovar. Víte,...

Myjete ještě nádobí v ruce? Máme tipy, jak ušetřit za vodu

Zavřít reklamu