Nový čínský startup Byton představil koncept, kterým chce konkurovat Tesle v USA

Auto-moto 09. ledna 2018 | 11:02 — Lukáš Bauer
Čínská společnost Nanjing představila na veletru CES koncept svého elektrického vozu s autonomoním řízením. Elektrický crossover bude zaměřen především na digitální autonomní zážitek z jízdy.
Další 3 fotografie v galerii
Byton, který nedávno založil kancelář v Silicon Valley, plánuje prodávat své první vozidlo v Číně v roce 2019 a později zahájit prodej v USA / Byton

Odhalení nového konceptu elektického crossoveru s názvem Byton proběhlo v sobotu na veletrhu CES. Pěkně tvarovaný Byton bude zaměřen spíše na cenově dostupné pohodlí a užitkovost než na luxusní komfort.

Vůz bude vybaven elektromotorem o výkonu 202 kW s baterií 71 kWh. Silnější verze Bytonu dostane elektromotor o výkonu 275 kW a baterii o kapacitě 95 kWh. Elektrický crossover tak nabídne zákazníkům dojezd 400 kilometrů, silnější verze až 525 kilometrů. 

Moderní interiér vozu v čele s palubní deskou, kterou tvoří prakticky jeden obrovský displej, prozrazuje silné zaměření na autonomní řízení a dostupné moderní technologie. Palubní 49palcový displej lze ovládat dotykem, hlasem nebo gestem a s jeho pomocí lze přistupovat k pokročilým multimediálním a zábavním funkcím.

Výrobce uvedl, že vůz bude vybaven autonomní systémem řízení úrovně 3 - což znamená, že vozidlo může řídit autonomně pod lidským dohledem. Automobilka ale počítá s přípravou pro nasazení autonomního řízení úrovně 4, které již nevyžaduje lidský dohled.

Byton, který nedávno založil kancelář v Silicon Valley, chce odstartovat prodeje svého elektrického vozu v Číně v roce 2019 a o něco později plánuje spustit prodeje i v USA.

Společnost také uvedla, že koncept je téměř ekvivalentem produkčního vozu, který je z 85 % shodný. Nový elektrický vůz Byton je již možné předobjednávat a bude startovat s cenou okolo 45 tisíc dolarů (956 tisíc korun).

Čína poskytuje výrobcům elektromobilů velice štědré dotace, kerými se snaží podpořit své úsilí v boji proti škodlivým emisím, které dusí čínská velkoměsta. V souvislosti se stále rostoucí poptávkou a také výrobou elektromobilů začíná celosvětový boj o vzácné kovy používané v bateriových článcích. Mnoho zemí včetně Číny se poohlíží po dlouhodobých smlouvách s těžebními společnostmi.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Perla západní Afriky, to je exotika za hubičku

Kréta nejsou jen krásné pláže. Prohlédněte si i...

Za zajímavými místy nemusíte cestovat půl světa. Leží...

Rakouský Hochkönig, to je to pravé Salcbursko, plné romantiky...

Exotika na talíři. Nejzvláštnější jídla na světě,...

Masová turistika začíná být problém. Někde vás v...

Zimní sezóna se pomalu chýlí ke konci a kouzelné Tyrolsko...

Zavřít reklamu