Nejrychlejší vlaky světa jsou již v ostrém provozu. Čína se opět stává železniční velmocí

Auto-moto 30. srpna 2017 | 08:32 — Lukáš Bauer
Nikoliv Japonsko, ale Čína byla již dříve domovem nejrychlejších vlaků planety. O toto však prvenství před lety přišla. Vláda totiž omezila rychlost po vážné železniční nehodě v roce 2011, kdy se srazily dva vysokorychlostní vlaky a zemřelo čtyřicet lidí. Nová generace vlaků však úředníky utvrdila v tom, že je na čase limity odstranit.
Další 2 fotografie v galerii
Vysokorychlostní vlaky Fuxing mají zákonem omezenou rychlost na 350 km/h / Archiv

Nová generace vlaků začala od pondělí přepravovat cestující na trati Peking-Tianjin závratnou rychlostí až 350 km/h. Čína se tak znovu stává zemí, která je domovem nejrychlejších vlaků světa poté, co měla šest let omezenou maximální rychlost na 300 km/h. Cestovní rychlost upravili čínští úředníci v reakci na srážku dvou vysokorychlostních vlaků v roce 2011, při které bylo usmrceno 40 cestujících a stovky jich bylo zraněno.

Vysokorychlostní soupravy druhé generace přezdívané Fuxing, což v překladu znamená „omlazení,“ budou dále nasazeny na tratě mezi Pekingem a Šangajem. Rychlost vlaku je však stále elektronicky omezena na 350 km/h. Ve skutečnosti totiž mohou tyto soupravy dosahovat konstantní rychlosti až 400 km/h, což z nich dělá nejrychlejší vlaky současnosti.

Nyní jsou vlaky provozovány v pilotním režimu sedmi cest denně na trati Peking-Tianjina. Očekává se, že čas cesty se sníží z 5 hodin (při aktuální rychlosti 300 km/h) na 4 hodiny a 30 minut.

Čínské prvenství ve vysokorychlostních tratích ale není věčné. Již dnes existuje celá řada technologií, které umožňují vlakům cestovat vyššími rychlostmi, ale všechny jsou zatím ve fázi zkoušek a k nasazení do ostrého provozu je čeká ještě dlouhá cesta.

Například v Japonsku probíhají zkoušky vlaků maglev, které jsou schopné cestovat rychlostí až 500 km/h ale v komerčním využití se objeví nejdříve v roce 2029. Miliardáři a vizionáři Elonu Muskovi s jeho polo vakuovou technologií Hyperloop zbývá také ještě daleká cesta. Tato technologie by však mohla umožnit cestování rychlostí až 1.220 km/h, což znamená obrovský krok vpřed v pozemní mobilitě. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Proč muzikál Tarzan rozplakal Evu Burešovou?

Jak na kvalitní kompost? Dodržujte pravidlo zelené a hnědé

Ledoví muži odezněli, vrhněte se do další fáze...

Znáte silikagel? Desatero využití drobných kuliček, které...

S aeropressem připravíte lahodnou kávu a nemusíte utrácet za...

Ucpaný odpad můžete zkusit vyřešit i sami bez volání...

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné...

Zavřít reklamu