Tatra představí speciální těžké vozy řady Phoenix pro drsné skandinávské prostředí

Auto-moto 09. dubna 2019 | 15:39 — Lukáš Bauer
Na dvaatřicátém ročníku mezinárodního veletrhu Bauma, který se specializuje na důlní a stavební techniku, představí kopřivnická společnost Tatra Trucks dvojici nových vozů. Bude se jednat o speciální vozidla určená pro švédský a nizozemský trh.
Další 1 fotografie v galerii
Nové vozy Tatra budou představeny na veletrhu v Německu / Tatra Trucks

Na veletrhu Baumam, který se bude konat ve dnech 8. až 14. dubna v německém Mnichově, představí kopřivnická společnost Tatra Trucks dva unikátní automobily modelové řady Tatra Phoenix.

První z dvojice vozů je určen pro švédskou společnost Cordestam a bude postaven na podvozku 8 x 8. Tento sklápěč je přizpůsoben pro specifické požadavky švédského trhu. Má upravený rozvor a je vybaven zařízením VBG, podle skandinávských předpisů. Vozidlo je také vybaveno prodlouženou kabinou a celou řadou dalšího nadstandardního vybavení.

Vozidlo pro švédský trh je osazeno stadnardním motorem Paccar o výkonu 390 kW a automatickou šestnáctistupňovou převodovkou ZF. Maximální hmotnost tohoto automobilu může činit 52 tun, přičemž hmotnost užitečného nákladu přesahuje 35 tun.

Druhým vozem je pětinápravový sklápěč s konfigurací podvozku 10 x 6 pro nizozemskou společnost Loven Trucks. Vozidlo je vybaveno stejným motorem i převodovkou, ale jeho podvozek je přizpůsoben specifickému smíšenému provozu, který na něj klade velké nároky.

Sklápěč je proto vybaven vedle speciální nástavby třemi řiditelnými nápravami a prostřední nápravou zdvihací. Phoenix se totiž bude pohybovat na písčitých a kamenitých komunikacích v náročném a členitém terénu, ale i na kvalitních komunikacích určených pro dálkovou přepravu. Bezproblémový pohyb v náročném terénu tak zajistí všech pět náprav a dobrou manévrovatelnost pak natáčecí první, druhá a poslední náprava. Na běžných silnicích se uplatní systém vyzdvižení prostřední nápravy, díky kterému se sníží spotřeba paliva a opotřebení pneumatik během přepravy nákladu na dlouhé vzdálenosti.

Veletrh Bauma patří k celosvětově nevýznamnějším veletrhům v oblasti strojů a vozidel pro stavebnictví a těžbu. Letos na něm bude vystavovat kolem 3 500 vystavovatelů z 57 zemí na 615 tisících metrech čtverečních výstavních ploch. Dále čtěte: (Tento unikátní Tatrabus zdolává tisícové výšky v jihoamerické Atacamě).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Tip na výlet: Český Grand Canyon prostě musíte vidět na...

Zavřít reklamu