Tatra představí speciální těžké vozy řady Phoenix pro drsné skandinávské prostředí

Auto-moto 09. dubna 2019 | 15:39 — Lukáš Bauer
Na dvaatřicátém ročníku mezinárodního veletrhu Bauma, který se specializuje na důlní a stavební techniku, představí kopřivnická společnost Tatra Trucks dvojici nových vozů. Bude se jednat o speciální vozidla určená pro švédský a nizozemský trh.
Další 1 fotografie v galerii
Nové vozy Tatra budou představeny na veletrhu v Německu / Tatra Trucks

Na veletrhu Baumam, který se bude konat ve dnech 8. až 14. dubna v německém Mnichově, představí kopřivnická společnost Tatra Trucks dva unikátní automobily modelové řady Tatra Phoenix.

První z dvojice vozů je určen pro švédskou společnost Cordestam a bude postaven na podvozku 8 x 8. Tento sklápěč je přizpůsoben pro specifické požadavky švédského trhu. Má upravený rozvor a je vybaven zařízením VBG, podle skandinávských předpisů. Vozidlo je také vybaveno prodlouženou kabinou a celou řadou dalšího nadstandardního vybavení.

Vozidlo pro švédský trh je osazeno stadnardním motorem Paccar o výkonu 390 kW a automatickou šestnáctistupňovou převodovkou ZF. Maximální hmotnost tohoto automobilu může činit 52 tun, přičemž hmotnost užitečného nákladu přesahuje 35 tun.

Druhým vozem je pětinápravový sklápěč s konfigurací podvozku 10 x 6 pro nizozemskou společnost Loven Trucks. Vozidlo je vybaveno stejným motorem i převodovkou, ale jeho podvozek je přizpůsoben specifickému smíšenému provozu, který na něj klade velké nároky.

Sklápěč je proto vybaven vedle speciální nástavby třemi řiditelnými nápravami a prostřední nápravou zdvihací. Phoenix se totiž bude pohybovat na písčitých a kamenitých komunikacích v náročném a členitém terénu, ale i na kvalitních komunikacích určených pro dálkovou přepravu. Bezproblémový pohyb v náročném terénu tak zajistí všech pět náprav a dobrou manévrovatelnost pak natáčecí první, druhá a poslední náprava. Na běžných silnicích se uplatní systém vyzdvižení prostřední nápravy, díky kterému se sníží spotřeba paliva a opotřebení pneumatik během přepravy nákladu na dlouhé vzdálenosti.

Veletrh Bauma patří k celosvětově nevýznamnějším veletrhům v oblasti strojů a vozidel pro stavebnictví a těžbu. Letos na něm bude vystavovat kolem 3 500 vystavovatelů z 57 zemí na 615 tisících metrech čtverečních výstavních ploch. Dále čtěte: (Tento unikátní Tatrabus zdolává tisícové výšky v jihoamerické Atacamě).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jižní Afrika a malá ochutnávka úžasných zážitků a zajímavostí, které tato země nabízí

Zkuste cestovat po Evropě vlakem. Víme, jak jednoduše...

Chcete se ještě ohřát? Nádherné pláže, úžasné...

Užijte si jedny z nejkrásnějších pláží světa i skvělé...

Rakouským eldorádem pro rodiny s dětmi a milovníky freeridu...

Adventní čas uprostřed vrcholků Alp, to je opravdový...

Tip na první letošní lyžovačku. Zasněžené středisko...

Zavřít reklamu