Tatra oslaví sto let výročí vzniku této legendární značky, která si získala jméno po celém světě

Auto-moto 31. března 2019 | 10:23 — Lukáš Bauer
Jedna z nejstarších automobilek na světě Tatra, která patří k pokladům českého průmyslu, si letos připomene 100 let od vzniku této značky. Legendární vozy Tatra se proslavily po celém světě díky vysoké míře spolehlivosti i v těch nejtěžších podmínkách.
Dalších 5 fotografií v galerii
Společnost byla založena již v roce 1950 / Tatra Trucks

Nejstarší česká automobilka Tatra letos oslaví sto let od založení této značky. Toto výročí bude připomenuto na tradičních dnech Kopřivnické techniky 8. a 9. června v areálu výrobního závodu. K vidění bude rozsáhlá expozice zahrnující současnou produkci, stejně jako mnoho historických vozů Tatra.

Firma podnikatele a kopřivnického rodáka Ignaze Schustaly vznikla v Kopřivnici v roce 1850, když začala vyrábět kočáry a bryčky, později přibyla výroba železničních vagonů. V roce 1891 se začala psát nová kapitola v historii výroby vozidel v Kopřivnici. Tehdy na základě podniku Ignaze Schustaly vznikla nová akciová společnost Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft vormals k.k. priv. Wagenfabrik Schustala & Co. se sídlem v Kopřivnici.

V roce 1897 společnost postavila první osobní automobil, a o rok později také první nákladní vůz. S postupem času, díky změně distribučního systému a růstu významu reklamních a marketingových činností, se od roku 1911 na čelní masce vozidel začalo objevovat logo NW nebo dvouhlavý orel s nápisem Nesselsdorf.

Před koncem první světové války bylo na základě rozhodnutí nově vzniklé republiky přesunuto sídlo společnosti do Vídně, a v roce 1919 vznikl oficiální název automobilky Tatra, který se také objevil na vozech typu TL 4.

Již 29. března 1919 opustilo závod v Kopřivnici prvních deset vojenských automobilů typu TL 4 pro československou armádu s označením Tatra na známém kulatém štítku. Značka Tatra se ujala a byla používána na vozech vyrobených kopřivnickou společností. Ovšem v názvu firmy se objevila až v roce 1927, kdy se z Kopřivnické vozovky staly Závody Tatra, akciová společnost pro stavbu automobilů a železničních vozů. (Dále čtěte: Tatra představila na dalším setkání Dakaru své soutěžní speciály).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čeští řidiči zažili nejlevnější první týden prázdnin od roku 2004

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Zavřít reklamu