Tatra v Abu Dhabí představila nové vojenské transportní vozidlo

Auto-moto 10. března 2019 | 07:46 — Lukáš Bauer
Koncem února se v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech konal veletrh IDEX 2019, jenž je zaměřen na obranné technologie. Tato akce je jednou z největších svého druhu. Český výrobce vozidel z Kopřivnice zde představil své transportní vozidlo řady Tatra Tactic.
Další 3 fotografie v galerii
Nové armádní vozidlo z řady Tatra Tactic / Tatra Trucks

Kopřivnický výrobce automobilů, společnost Tatra Trucks, představila ve světové premiéře nový vůz modelové řady Tactic na veletrhu IDEX 2019 v Abu Dhabí. Jedná se o jeden z největších světových veletrhů zaměřených na obranné technologie.

Největším lákadlem návštěvníků veletrhu se stal zcela nový vůz modelové řady Tatra Tactic v provedení 4 x 4, který měl v Abu Dhabí svou premiéru a veřejnost měla možnost si jej vůbec poprvé podrobně prohlédnout.

Tatrovácká novinka představuje logistické a zabezpečovací vojenské vozidlo střední až těžké hmotnostní kategorie s konvenčním rámovým podvozkem a originálními portálovými nápravami Tatra Rigid. Na veletrhu bylo k vidění vozidlo s podvozkem v konfiguraci 4 x 4, ale Tatra jej bude vyrábět i v provedení 6 x 6.

Vůz vychází z prověřeného konstrukčního konceptu předchozí generace, která je od roku 2008 zařazena do výzbroje české armády. Nová je ale například trambusová kabina, která byla vyvinuta přímo v Tatře. Rovné geometrické tvary kabiny zvyšují její odolnost, a umožňují vybavit vůz přídavnou balistickou ochranou.

Nová kabina pojme čtyřčlennou posádku, je vybavena klimatizací, posádka může mít k dispozici nezávislé nebo závislé topení napojené na chladící okruh motoru. Protože jde primárně o automobil pro vojenské použití, nechybí ani systém přetlakové ventilace chránící posádku před nebezpečnými chemickými nebo biologickými látkami v ovzduší nebo před následky použití zbraní hromadného ničení. Na střeše nechybí průlez a příprava pro lafetovanou zbraň. Konstrukce kabiny umožňuje instalaci nejrůznějšího vybavení podle požadavků uživatelů, včetně komunikačních a navigačních systémů.

Tatra Tactic 4 x 4 je schopna přepravovat náklady až do hmotnosti 5,5 t, přičemž celková hmotnost vozu může činit až 13 tun. K pohonu slouží ve světě velmi rozšířený kapalinou chlazený šestiválcový dieselový motor Cummins ISB 6.7 s přeplňováním a s chlazením plnícího vzduchu o maximálním výkonu 210 kW. Do nové tatrovky lze instalovat automatickou, nebo manuální převodovku.

Vedle této novinky Tatra na veletrhu také vystavovala tahač modelové řady Tatra Phoenix v provedení 6 x 6 určený pro vojenské využití, který je vybaven výkonným šestiválcovým motorem Paccar. K vidění byl také moderní raketomet BM-21 MT 4 x 4 ráže 122 mm, který je postaven na dvounápravovém podvozku Tatra Force. Dále čtěte: (Kopřivnická Tatra představila zcela nové těžké hasičské speciály).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Exotika na talíři. Nejzvláštnější jídla na světě, které jsou jen pro odvážné

Masová turistika začíná být problém. Někde vás v...

Zimní sezóna se pomalu chýlí ke konci a kouzelné Tyrolsko...

Kam cestovat v roce 2020? Úžasné destinace, ze kterých si...

Nizozemský Giethoorn připomíná barevnou, kvetoucí vesničku...

Jeruzalém: Magnet pro věřící a klenot naší civilizace

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených...

Zavřít reklamu