Mount Everest získal další prvenství. Stal se nejvyšší skládkou odpadu na světě

Věda a technika 21. června 2018 | 12:15 — Lukáš Bauer
Desítky let komerčního horolezectví proměnily nejvyšší horu světa Mount Everest na nejvyšší skládku světa. Stále rostoucí počet horolezců z celého světa, který každým rokem horu navštíví, po sobě zanechává velké množství odpadu. Úklid odpadu je velice problematický a finančně nákladný.
Další 1 fotografie v galerii
Na nejvyšší hoře světa je obrovské množství odpadu / Internet

Mount Everest se pomalu ale jistě stává místem s obrovským množstvím odpadu a lze ho skutečně přirovnat k nejvyšší skládce světa. Počet horolezců, kteří horu navštěvují, stále roste a s tím i množství odpadu, které po sobě expedice zanechávají.

V některých místech se tak povalují stany, horolezecké vybavení, prázdné nádoby a mnoho dalšího odpadu. Nehezká podívaná je navíc umocňována táním ledovců, které odhalují odpad, jenž se na hoře hromadil po desítky let od doby, kdy před 65 lety zdolali vrchol Edmund Hillary a Tenzing Norgay.

Regulátoři se již mnoho let snaží tomuto trendu zamezit. Nepál požadoval po výpravách depozit 4 000 dolarů na jeden tým, který by byl vrácen v případě, že každý horolezec z výpravy přinesl nazpět nejméně osm kilogramů odpadu. Na tibetské straně Himálaje platí podobné nařízení.

V roce 2017 přinesli horolezci do Nepálu téměř 25 tun odpadu a 15 tun lidského odpadu - což je ekvivalent tří autobusů. Stále je to ale pouhý zlomek množství, které se ročně v Himalájích v souvislosti s horolezectvím vyprodukuje.

Ve vysoko položených táborech bohužel chybí jakýkoliv dohled nad odpadky a mnoho výprav raději nechá propadnout vklad výměnou za to, že nemusí odpad dolů snášet. Ochránci životního prostředí se obávají, že znečištění na Everestu postihuje také zdroje pitné vody v údolí.

Pokud má být Mount Everest a jeho okolí pro turisty stále přitažlivé, musí místní vlády zajistit, aby část příjmů z turistiky putovala na zajištění úklidu. Například před měsícem byl do hor vyslán 30členný tým, který uklidil téměř 9 tun odpadu. Dále čtěte: (Plovoucí ostrov z plastů uprostřed Tichého oceánu! Letecký průzkum odkryl jeho šokující rozměry).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

S tímhle českým vynálezem dokážete nakreslit čáru dlouhou 56 kilometrů

K Merkuru již v sobotu odletí první meziplanetární družice...

Čeští vědci objevili, jak hormony umožňují rostlinám...

Smartphony se systémem Android v ohrožení: Nový vir vypadá...

Hitler stavěl dálnici přes Čechy a Moravu, projekt A88 měl...

Cenově dostupný smartphone s obřím displejem s vysokým...

Diesely budou muset vyklidit pole, začíná éra hybridů